Aký je rozdiel medzi vojenským a policajným psom? Služobný pes v prvom rade ochraňuje život psovoda. Výcvik vojenského psa trvá počas celej doby, kedy je v aktívnej službe. Akú úlohu zohráva u nás vojenský pes v dnešnej dobe?
Kto stráži vonkajšie hranice? Vojenské psy chodia na preventívku dvakrát ročne. U vojska je v aktívnej službe asi 125 psov. Dobrý psovod sa nevyhne pohryzeniu vlastným psom. V Shtoodiu sme tentokrát mali hlavného kynológa Ozbrojených síl Slovenskej republiky, nadporučíka Filipa Klimenta.
S02E19 Štvornožci v maskáčoch
vojenský pes
JD: Ahoj Dvojnožci. Moje meno je Jano Dobrík a vítam vás pri počúvaní a sledovaní ďalšej časti podcastu Zverissimo, podcastu o zvieratách. Dnes tu u nás v krásnom štúdiu v Banskej Bystrici sedí hlavný kynológ Ozbrojených síl Slovenskej republiky, nadporučík doktor filozofie Filip Kliment. Filip, ahoj!
FK: Ahoj!
JD: Veľmi náročné intro, robil som ho na päťkrát. Vitajte, dnes to bude veľká zábava. S Filipom sa budeme rozprávať na tému "Štvornožci v maskáčoch". Pre tých, ktorí nás aj sledujete, vidíte, že Filip prišiel oblečený veľmi príznačne k tejto téme, maskáče a takmer uniforma. Takže "Štvornožci v maskáčoch". Budeme sa teda rozprávať o vojenských psoch.
FK: Áno.
JD: Začal by som možno tým, Filip, odkedy môžeme na Slovensku datovať históriu vojenských psov?
FK: Tak na Slovensku v roku 1996 vzniklo prvé Výcvikové vojenské stredisko pre služobnú kynológiu v Hronseku, ktoré vzniklo vlastne z bývalých muničných skladov a tam sa začala datovať história prvých služobných psov pre armádu slovenskú. A v roku 2006, keď sa profesionalizovala armáda, tak prešla, prešlo toto oddelenie pod Vojenskú políciu a Vojenská polícia vlastne od tohto roku 2006 je gestorom a kompletne zastrešuje celú kynológiu v armáde. To znamená, že či už nejaké metodickými pokynmi riadi kynológiu, vykonáva výcviky psov a psovodov pre Ozbrojené sily aj pre Vojenskú políciu.
JD: Pre mňa ako pre laika a to už som tu teda mal pár policajtov. Vieš nám veľmi jednoducho vysvetliť ten rozdiel medzi vojenským psom, vojenskou políciou a ich psami a policajnými psami? Alebo mi môžeš povedať, máš na to samozrejme právo, že to nie je, že v tom nie je rozdiel a všetci sme jedna veľká rodina, len máme takéto tri podskupinky. Ako to je?
FK: Čo sa týka, keď sa nebavíme o nejakých právomociach policajt, vojenský policajt a ozbrojené sily, tak väčšinou tie psy sa snažia stále istým jedným cieľom. Ak je to pes v klasickej kynológii, ktorý by sa mal zaoberať vyhľadávaním nebezpečných osôb, vyhľadávaním nejakých stratených osôb alebo zadržaním nejakého nebezpečnej osoby, tak stále je tam jeden cieľ u všetkých troch zložkách. A čo je to zase v špeciálnej kynológii, či je to vyhľadávanie výbušnín alebo drog a tak ďalej, tak zase tam je jeden cieľ. Takže.. ale každý má nejaké svoje výcvikové metódy a na to je dobré, že aj všetky tieto zložky, či už s políciou, s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, so Zborom väzenskej a justičnej stráže, Finančnou správou aj zahraničnými partnermi sa spolupracuje a vlastne sa menia tie skúsenosti, skúšajú sa nové výcvikové metódy a tak ďalej.
JD: A ty ako hlavný kynológ Ozbrojených síl Slovenskej republiky chodíš aj po svete, odpozoruješ nejaké nové postupy pri výcviku a potom ich svojim podriadeným kynológom dávaš ako dobré rady. Ako nový výukový materiál. Aj toto je tvoja práca?
FK: Aj toto je moja práca, vlastne ja som aj vedúci oddelenia tej kynológie v tom Hronseku zároveň a tým pádom, keď sú nejaké tie zahraničné služobné cesty na tie medzinárodné spolupráce, kde sa rozoberajú nejaké nové výcvikové metódy alebo prehlbovanie vzťahov alebo nejaké ujednotenie nejakých výcvikových metód v rámci NATO. Lebo sú tam snahy, aby proste keď dôjdu nejakí psovodi so svojimi psami na nejakú určitú misiu do zahraničia, tak aby keď sú zaradení do nejakej jednotky, tak aby veliteľ tej jednotky vedel, čo približne môže očakávať od toho psovoda so psom.
JD: Rozumiem.
FK: To už čo bude vedieť navyše je len bonus. Ale aby tam bol daný nejaký štandard, že toto by mal ten pes a psovod zvládať. Áno, potom keď sa vrátim z tej zahraničnej cesty, kde väčšinou idú so mnou aj nejakí inštruktori alebo ďalší členovia tohto oddelenia, tak potom sa z toho spraví nejaký výstup a buď sa dohodneme, že skúsime niečo z tých poznatkov zaradiť do tej výcvikovej metódy alebo si povieme, že touto cestou by sme zrovna nešli, lebo sme si už niečím podobným prešli a nevyhovovalo nám to.
JD: Ok, a keď tu dnes sedíme a rozprávame sa vyslovene o vojenských psoch, možno sa opýtam capinu, ale ako to bolo s využívaním psov v prvej a druhej svetovej vojne, v Európe napríklad? Máš o tom nejaké poznatky?
FK: Čo sa týka slovenskej armády alebo partizánov a tak ďalej, tak to neviem, že či využívali psov, o tom som nikdy nepočul, že by využívali na území Slovenska takto psov. Ale čo sa týka ruskej armády a Nemcov a tak ďalej, tak tí psov bežne využívali počas vojny. Využívali ich, či už to bolo na vyhľadávanie zranených a mŕtvych osôb, doručovanie pošty, ťahanie káblov rôznych spojovacích a v neposlednom rade bohužiaľ ich využívali aj na vyhľadávanie mín a tak ďalej. A plus tak isto ich využívali ako psy, ktorí zneškodňovali ťažkú techniku, tanky alebo obrnené vozidlá. Že tie psy boli vyslané, aby vliezli pod ten tank a oni ich tam odpálili.
JD: Tak to je drsné.
FK: Áno. A potom to sa už, takto sa už v súčasnosti nepoužívajú psy.
JD: Oj, dobre že si toto povedal..
FK: .. ale vtedy sa
JD: .. oh, okej.
FK: Ale vtedy sa tak používali a jedna z možností bolo toto. Ale potom sa od toho upustilo, nakoľko veľakrát sa stalo, že ten pes vliezol pod vlastný tank alebo sa vrátil naspäť do zákopy, kde boli vojaci a tam vybuchol, tak sa od toho potom upúšťalo.
JD: No a tak to ja sa musím rovno opýtať, hoci tu mám, v tej príprave na dnešok mám rôzne otázky pred touto, ale ja si myslím, že rovno by sme mohli skočiť do toho, akým spôsobom teda prebieha celé to, celý ten výcvik vojenského psa. A tým myslím, že už od výberu toho šteňaťa, cez výcvik toho šteňaťa, možno aj ako sa to preklopí od toho, že si psovod vybral pred rokom alebo pred osemnástimi mesiacmi správne šteňa a môže s ním pokračovať ďalej xy rokov alebo sa musí jednoducho pristúpiť k tomu, že buď sa zmení jeho zameranie alebo alebo vôbec nie je vhodný. Takže toto všetko nám pokojne porozprávaj a ak ja budem zvedavý alebo budem mať nejaké doplňujúce otázky, tak sa budem hlásiť a poviem.
FK: Jasné. Ako v prvom rade si treba podľa mňa uvedomiť, že služobná kynológia nie je len o tom, že ten pes sa potom stáva aj členom rodiny alebo parťákom toho psovoda. Ale treba si uvedomiť, že stále pes je.. je to síce živé stvorenie, ale stále je v prvom rade na to, aby ochraňoval život a zdravie zasahujúceho vojenského policajta, vojaka a tak ďalej. To znamená, že už aj ten psovod, ktorý vykonáva služobnú kynológiu, si musí uvedomiť, že ak pôjde do nejakého reálneho zákroku, tak v prvom rade ten pes chráni život a zdravie tých, čo potom zakračujú tých ľudí. Takže už sa nemusí vrátiť z toho zákroku s tým psom. To si musí aj človek nastaviť tak tú mentalitu, keď sa jedná o psov, ktorí vyhľadávajú výbušniny a o psov, ktorí teda sú tí hliadkoví, ktorí by mali zakročiť voči nebezpečným páchateľom.
JD: Prepáč, musím, musím do toho vstúpiť, lebo jedným dychom si povedal, že nielen je to člen rodiny a je s tým psovodom naozaj spätý aj v práci, aj ako najlepší priateľ človeka a chlap. A jedným dychom aj hovoríš, že ten chlap sa musí pripraviť na to, že jedného dňa sa z toho zákroku vráti sám.
FK: Môže sa stať. Jasné.
JD: Ako sa to dá?
FK: Tak ale to je to isté, že keď sa.. Ide do toho zákroku aj skupina ľudí, tak nie vždycky sa tá skupina ľudí.. A toto je jeden z prostriedkov, ktorý napomáha tomu, aby sa tá skupina ľudí vrátila zdravá.
JD: Ej, pekná veta.
FK: No, ale je to tak. To si musí už v prvom rade uvedomiť každý, kto ide vykonávať služobnú kynológiu, že musí byť pripravený aj na takúto situáciu. Nie je ich na Slovensku veľa, stávajú sa mimoriadne, ale môže sa to stať.
JD: Ok. Tak poďme teda od toho dňa, kedy kedy si ide psovod alebo majiteľ alebo kynológ vybrať to to šteňa.
FK: My fungujeme tak, čo sa týka armády, že nemáme vlastnú chovnú stanicu. Tým pádom my vykonávame, každý rok sa pripravuje výzva na výkup psov pre armádu a vojenskú políciu. A na základe tejto výzvy sa potom k nám môžu hlásiť ľudia z civilného sektoru, ktorí pripravujú psov, sa prihlásia, keď spĺňajú podmienky. U nás, u nás sa tí psi, sa im preskúšajú povahové vlastnosti. Preskúša sa, ak prejdú povahovými vlastnosťami, tak potom sa urobí veterinárna prehliadka, či je pes zdravý. A ak týmto všetkým pes prejde, tak potom ide na mesiac, do mesačnej karantény, ktorú zastrešujeme. V tejto mesačnej karanténe sa vlastne tie psy potom pozorujú, či už nemajú nejaké psychické vady skryté alebo nejaké fyzické vady, ktoré proste neodhalí tá jednodňová veterinárna prehliadka. A následne ak aj v tej karanténe všetko je v poriadku, tak potom sa vlastne pes danému majiteľovi vypláca a pes zostáva u nás. A pes sa prideľuje potom príslušníkovi.
JD: Sledujete a skúmate aj rodičov?
FK: Nesledujeme, neskúmame rodičov. Ak sa jedná o šteniatka, tak áno, vtedy, keď si chce psovod, môže si aj vychovávať vlastné šteniatko a potom ho tiež môže formou tohto výkupu sa zúčastniť, aby ten pes s ním slúžil. Alebo potom formou ešte zápožičky, aj to je jedna forma. Ale čo sa týka tu, tu sa skúma len daný pes. Neskúmajú sa rodičia, ale tým, že my máme podmienku, že musia chodiť približne roční ti psi k nám na ten výkup tých psov, tak tam už by malo byť to, že ten pes by mal byť ako tak psychicky dozretý v hlave a už by tam nemala byť nejaká zmena alebo niečo podobné. Takže tam my si preskúšame tie vlastnosti a naozaj myslím si, že máme tie podmienky celkom náročne nastavené, ale tým pádom naozaj tí psi, ktorých my vykupujeme, tak sú to výborní jedinci, s ktorými sa potom veľmi dobre aj pracuje aj tak vyzerá potom vycvičený ten pes.
JD: A môže sa stať, že hoci je to teda odobrený ten výber a prejde týmto všetkým, že sa po nejakom čase zistí, že buď mu chýba toto alebo má priveľa niečoho iného a z akéhokoľvek dôvodu nie je schopný pokračovať v tejto práci?
FK: Môže sa stať, že proste či už výcvikom alebo niečím sa proste, stále sa tomu psovi môže do tých 18-tich mesiacov, do 15-tich mesiacov stále tá psychika a tá povaha tomu psovi môže ešte vyvíjať a istým spôsobom aj zmeniť. Takže áno, potom ak napríklad sa vykúpi pes na klasickú kynológiu, to znamená na to, aby pes bol robený na zadržiavanie osôb, vyhľadávanie osôb a tak ďalej, na ochranu objektov a stráženie a proste, že tam proste tá chuť do tejto práce tomu psovi nejako odchádza. Tak sa potom môže stať, môžeme vyskúšať, keď je ten pes, stále má nejakú motiváciu do roboty, tak skúsime ho na tie špeciálne pachové práce, čo je vyhľadávanie výbušnín alebo drog. Či tam sa ten pes nechytí. Takisto sa môže aj stať. Sú rôzne ochorenia ako u človeka, že sú veľmi schované, ktoré proste môžu vyjsť hocikedy najavo a tie sa naozaj velice ťažko zisťujú. Alebo by to museli byť testy na to zamerané, na čo si tiež každý človek nedáva robiť tie testy.
JD: Áno.
FK: A myslím, že minulý rok sa nám to zrovna stalo pri pri psovi pre Ozbrojené sily, že v podstate po roku mu vyšla a má problém s pohybovým aparátom. Tak teraz sa snažia rôznymi teda liekmi a procedúrami toho psa dať dokopy. Ale tiež to bola skrytá vada. Ten pes bol úplne bezproblémový, ale proste..
JD: .. ale snažia sa to dať cvikmi a liekmi dokopy.
FK: Áno.
JD: Nie je automaticky pes odpísaný a nikto si nepovie tak ja tu nebudem strácať čas a peniaze, aby sme dali dokopy tohto psa. Poďme, poďme rovno..
FK: Tak reálne už ministerstvo zaplatilo za toho psa peniaze, takže snažíme sa toho psa dať dokopy, ale uvidíme, že s akým to bude výsledkom, lebo je to ochorenie pohybového aparátu. Takže nemusí to byť. Tým pádom sa môže buď bude tomu psíkovi hľadať nejaký domov alebo budeme musieť nejaké nejak to riešiť.
JD: Rozumiem. Ako dlho trvá výcvik?
FK: Výcvik psa. Tak výcvik psa trvá väčšinou celý život ako u človeka (smiech).
JD: Ok, tak sa opýtam inak. Kedy od začiatku výcviku už môže byť zaradený do nejakej aktívnej služby, ak to takto môžem nazvať.
FK: Jasné. My, keď vykúpime toho psíka približne okolo toho roku, tak približne okolo toho roku a pol tie psíky nastupujú do základných kurzov. Tie základné kurzy trvajú približne od tých desiatich do štrnástich týždňov. Možno podľa potreby uvidíme, či to aj do budúcna bude stačiť. Zatiaľ to vyhovuje. Po tom základnom kurze v podstate by mal byť naučený pes vykonávať dané určité potrebné cviky na jeho kategóriu a takisto aj psovod by mal vedieť pracovať s tým psom, lebo veľakrát sa aj stáva, že aj psovod, aj pes môže byť nový, takže tým pádom sa musia učiť obidvaja. Takže už by mali byť na seba navyknutí. Mali by, pes by mal vedieť pracovať. Psovod psovod by mal začať vnímať a čítať aj nejaké náznaky toho psa, lebo keď sú to naozaj zohraná dvojica, keď je človek so psom, tak už vidí na tom správaní, čo si bežný človek nevšimne, že tam sa nejak ináč zareagoval. To si druhý osoba si nevšimne, že tam nejak ináč ten pes zareagoval, ale ten psovod už si všimne, že tam niečo asi cítil alebo tam niečo už sa začína motať okolo alebo niečo a už vidí, že asi tam k niečomu prichádza ten pes. Takže tam už potom tiež, ale je to jak.. ako by som to nazval asi jak keď chcem byť v niečom najlepší, v nejakom športe ako človek, tak proste tak je to aj so psom. Čím viac toho tréningu, čím viac ten pes pozažíva situácie, čím viacej toho natrénuje, tým viac bude ostrieľaný. Takisto je to aj tak, že v podstate v tom mladom veku ten pes môže byť taký hektický, že proste hrrr. Idem to urobiť a tým pádom vznikajú chyby, že preletí niečo, potom sa musí vracať, ako urobí to ale.. A potom, ako už začne byť starší, skúsenejší, tak už si sám aj..
JD: rozvážnejši..
FK: .. že prečo by som to tu letel. Keď pôjdem trochu pomalšie, tak to nepreletím a nebudem to robiť trikrát.
JD: My si teraz urobíme krátku prestávku a potom sa s Filipom na tému "Štvornožci v maskáčoch" budeme rozprávať ďalej. Prosím, nezabudnite nás sledovať aj na sockách Facebook, YouTube a Instagram. O chvíľu sme späť.
reklamný odkaz: Nové pamlsky Mr. Bandit s vysokým obsahom mäsa alebo rýb sú snom každého psieho nezbedníka. Je to jemná a ľahko stráviteľná maškrta, ktorá sa skvele hodí ako odmena pre vášho miláčika. Maškrty Mr. Bandit nájdete v každom dobrom pet shope.
JD: Vitajte späť. Po krátkej pauze sme opäť tu v Shtoodiu v Banskej Bystrici, kde sa s Filipom, ktorý je mimochodom vedúci kynológ Ozbrojených síl Slovenskej republiky, rozprávame na tému, na tému Štvornožci v maskáčoch. Rád by som sa touto cestou poďakoval aj Miške, ktorá tu dnes veľmi výnimočne sedí s nami v štúdiu, pretože opäť vybrala extrémne zaujímavého hosťa. Od Filipa sme sa v prvej polovici dozvedeli, ako to prebieha od výberu šteniatka až cez výcvik. A teraz, prosím, povedz nám, ako to prebieha, keď už pes je teda v službe a ako vyzerá, vyber taký ten aktívny, až drsný jeden bežný deň vojenského psa.
FK: (smiech) Tak záleží od toho, že či ten psovod s tým psom sú velení do nejakej akcie alebo majú nejakú robotu alebo či proste že je to čisto výcvikový deň.
JD: Nie, vyber akciu.
FK: Tak vždycky každý deň aj tak začína zoohygienou pre toho psa.
JD: Aha.
FK: A čo sa týka akcie, tak samozrejme záleží od toho, väčšinou sa pracuje na tých situáciách, keď je nejaká nejaké nejaká zahraničná návšteva alebo nejaké podujatie alebo niečo, že sa robia väčšinou bezpečnostné prehliadky na zistenie, či tam sa nenachádza nejaká výbušnina, aby bol priestor čistý a bezpečný pre túto delegáciu alebo pre nejakú tú plánovanú návštevu a akciu. Neviem, čo viac povedať. Potom záleží od toho, že či proste ten pes, ak náhodou - čo našťastie sa nestáva nejako často - tak, aby bol nejako narušený nejaký objekt, nejaký strategický objekt by bol narušený, tak samozrejme tam je tiež vyslaná vojenská polícia. Bude asi žiadaný aj psovod tej vojenskej polície už s tým hliadkovým psom. A zase by išiel teda či už prepátravať a hľadať toho páchateľa, ak by sa niekde ukryl, aby ho našli alebo by skúšali, či nechytí nejakú stopu, aby vedel dostopovať tú osobu a tak ďalej.
JD: Aké to bolo. Keď sa ešte, keď nebol Schengen a hranice sa strážili oveľa viac ako teraz? Boli tam vojenské psy využívané?
FK: Čo sa týka toho Schengenu, tak v podstate vonkajšie hranice, teda tieto hranice stráži Ministerstvo vnútra. To znamená, že ich ich oddelenia a ich psy to strážili. Ale samozrejme, armáda je vždycky ako bola situácia s.. migračná situácia, migračná kríza, tieto veci, tak vojenskí policajti a armáda pomáhala k stráženiu týmto a tiež tam boli nasadzovaní aj psovodi naši.
JD: Bol si niekedy možno pohryzený svojím alebo kolegovým psom?
FK: Bol som pohryzený aj svojím aj kolegovým psom (smiech), ale to je súčasť asi každého. A keď niekto chce byť dobrý psovod, tak proste tomu pohryzeniu sa väčšinou nevyhne. Či už, keď si niekto aj vyskúša to figurovanie alebo teda tomu psovi aj s tým ochranným návlekom, tak proste niektoré tie psy majú naozaj ten stisk jak krokodíl, takže aj tak ten zub dokáže prejsť, takže tam ostáva po ňom diera alebo nejaká veľká modrina. A potom samozrejme sa všetko robí pre to, aby ten pes nemal nejaký stereotyp, že by mal kúsať len do toho ochranného..
JD: obleku..
FK: .. obleku, nakoľko tým pádom tiež môže vzniknúť nejaký stereotyp pre psa a tým pádom môže vyhľadávať len ten oblek a nemuselo by dôjsť potom k reálnemu využitiu v danej situácii.
JD: Čiže čo, raz za mesiac, každý prvý pondelok ideš bez obleku?
FK: Nie, nie. nie. Potom sa to využíva na to napríklad, že pes má ochranný náhubok, ktorý má mať správne uchytený a tým pádom on sa snaží toho človeka tým bije, lebo sa snaží kúsať. Takže to je jedna z možností. Alebo sú rôzne pomôcky, manžety na nohy, manžety na ruky, kde sa proste to dáva pod oblečenie a to sa tomu psovi proste ponúka, aby do toho kúsol. Ale sem tam sa môže stať, že si to pes aj tak nevyberie a kusne do toho, nesprávnej časti tela, takže. Alebo je, je to na nej.. alebo je proste ten figurant nešikovný a proste nestihne rýchlo alebo správne zareagovať, tak proste áno, môže prísť k pokúsaniu. Väčšinou proste každý na Slovensku alebo aj v zahraničí proste, aj psovod by mal byť aj istým spôsobom figurant, aby si vedeli navzájom tí ľudia pripravovať tých psíkov a proste vykonávaním tejto činnosti každý sem tam dôjde k nejakému zraneniu.
JD: Ja mám na jazyku takú otázku, že kto iný ako psovod môže byť figurant? Je to niečo ako letná brigáda, že sa prihlásia dvaja chalani, že oblečte ma do toho, ja mám psíky rád, chcem vám pomôcť. Oblečie sa do toho a dostane riadne na držku? (smiech)
FK: Akože, čo sa týka či už služobnej kynológie alebo asi aj inej kynológie, tak vždycky sa snaží využívať, aby tí psi či už vyhľadávali alebo aj kúsali na vždycky na rôzne osoby, aby to nebola stále jedna, zase tam potom vzniká stereotyp a tak ďalej.
JD: Okej, takže moja otázka je relevantná.
FK: Meniť aj pohlavie, a tak ďalej. Áno, ako keď niekto s kamarátov povie, že to chce vyskúšať, tak psovod môže byť len spokojný, že super, mám niekoho, na kom si to zase urobí.
JD: Okej.
FK: Ale samozrejme toto už je pre takého skôr psa, ktorý to vie robiť, lebo zase pri tom výcviku, tom základnom výcviku tých psov tam treba skúsených figurantov, aby vedeli zareagovať, vedeli tých psov ukľudniť v danom zákuse alebo správne ho na seba namotivovať a tak ďalej. Zase keď sa tam postaví človek, ktorý len sa tam, nikdy to nerobil, tak toho psa ešte skôr môže pokaziť ako posunúť ďalej.
JD: A môže sa, môže sa stať aj zranenie pri takomto výcviku? Pravdepodobne áno. Teraz myslím zranenie psa.
FK: Človeka alebo psa?
JD: Psa, psa.
FK: Môže sa. Áno, aj to, ak je ten, môže sa stať aj samozrejme aj zranenie toho psa, že ak to nevie ten človek dobre robiť, tak môže dôjsť k nejakému tiež.. či už nejakých krčných stavcov toho psa alebo niečoho podobného.
JD: A majú vaše psíky možno aj špeciálnu starostlivosť vo veciach nejaké špeciálne fyzio, možno strava, možno režim dňa, že oveľa viac by možno mali spať alebo práve naopak, oveľa viac by mali behať, aby sa tam niečo..
FK: Všetko toto je individuálne a samozrejme toto všetko.. Takto, čo sa týka toho kondície, tak to by mal každý psovod zabezpečovať tomu psovi, aby sa v tej kondícii držal. V týchto horúčavách sa veľmi dobre robí kondícia napríklad na vode, aby ten pes plával. To je to najzdravšie pre toho psa, lebo nijako sa nezaťažujú tie kĺby a tak ďalej. Takisto sa snažíme každý rok zabezpečiť fyzioterapiu pre psov prostredníctvom nejakého fyzioterapeuta, takže tam je tá starostlivosť, keď to ten pes potrebuje. A čo sa týka, tak sa snažíme vyberať správne a dobré granule pre tých psov. Plus ak by, ak je treba, tak nejaké doplnky k tomu. Keď keď veterinár predpíše niečo, tak to sa tomu psovi dáva. Takže majú takú komplexnú tú starostlivosť.
JD: Aj v tej častejšej, v častejšom opakovaní sa chodí k veterinárovi?
FK: K veterinárovi sa väčšinou chodí na preventívne prehliadky dvakrát do roka a plus raz do roka prebieha očkovanie. Takže takto veterinár väčšinou pozrie zdravotný stav toho psíka, že je tam všetko v poriadku, skontroluje základné veci. Alebo potom už keď má pes alebo psovod nejaké podozrenie, nejaký problém, tak ide k veterinárovi.
JD: No a ak sa nestane nejaké vážne zranenie, do akého roku alebo veku života psa môže byť v aktívnej službe u vás?
FK: Tak väčšinou, nemyslím si, že to je len u nás, ale väčšinou tie služobné psy tým pádom, tým, že sú aktívne a teda pracujú celý život, tak väčšinou je to ten ôsmy až desiaty rok, že tí psi už majú toho dosť. Ale samozrejme je to zase individuálne ako u ľudí, že proste niekto vládze viac, niekto menej. Takže ak aj po tých desiatich rokoch ten psík je fyzicky zdatný, tak na výnimku ten pes dokáže ešte zase pokračovať.
JD: Vidíš, ale to je moja chyba, lebo to som opomenul túto otázku. Ktoré plemeno alebo možno plurál, ktoré plemená sú najvhodnejšie na prácu v Ozbrojených silách?
FK: Ako vo svete je veľký trend samozrejme nemecký ovčiak, belgický ovčiak, by som povedal, že už ten belgický ovčiak postupne vytláča tých nemeckých ovčiakov. Ale všetko zase je o tom, že ako ľudia potom sa snažia z toho aj profitovať a ako sa snažia každé plemeno robiť pre každého. Aj tie služobné sa snažia robiť, aby vedel s tým fungovať, aby si ho vedeli zobrať do nákupných centier bežní ľudia a tak ďalej, tak tým pádom zase sa niečo potláča v tých povahách. Tak môže sa stať, že zase potom je to hľadanie ťažšie v tom plemene, ale momentálne ten belgický ovčiak, nemecký ovčiak prevládajú myslím si, že všade. Rotvajleri boli kedysi, teraz už ich je velice málo nájsť do služby. Ale nie je to dané plemenom. Je to dané tým, že pes musí fyzicky a psychicky byť vhodný pre službu. To znamená, že keď aj na ten výkup psov dôjde aj iné plemeno, ktoré fyzickou stavbou je vhodné na danú kategóriu, na ktorú by mal byť vykúpený alebo úlohy, pre ktoré by mal plniť ten pes, aj psychicky a prejde tým preskúšaním, tak sa tam nerobia žiadne, ... žiadne, že nie je to belgický, nemecký ovčiak.
JD: Chápem, áno.
FK: Napríklad máme teraz u nás máme jedného veľkého čierneho bradáča. A naozaj, čo sa týka vyhľadávania drog, tak je to jeden z najlepších psíkov.
JD: No a ty máš, máš prehľad o tom, koľko psíkov je u vás v aktívnej službe momentálne na Slovensku?
FK: Približne okolo 125.
JD: 125. To je pekné číslo. A existuje niečo ako oceňovanie psíkov alebo nejaké, nejaká plaketa, medaila alebo..
FK: Jasné (smiech)
JD: Áno?
FK: Nie, to sa iba smejem..
JD: (smiech)
FK: .. že momentálne ešte nie je Slovensko na takej úrovni asi ako je niekde vo filme vidieť, že hlavne by som povedal, že asi z tých amerických filmov. Ale tam naozaj je tá úroveň kynológie alebo tá starostlivosť o tých psov úplne niekde inde. Väčšinou keď už ten pes niečo spraví dobre, tak je odmenený psovod nejakou tou plaketou alebo nejakou medailou alebo niečím. Ale samozrejme, keď už ten psovod dostane tú odmenu, tak určite to psa tiež nijako neminie.
JD: Jasné, sú v tom od začiatku dvaja.
FK: A psovod mu niečo dá.
JD: Je tu Filip nejaká otázka alebo téma, ktorú si odo mňa čakal a ja som to nestihol otvoriť?
FK: Asi nie.
JD: Tak nám ešte prosím, povedz. Počas dnešného natáčania tohto podcastu sa nám končí leto, takže sa ťa nebudem pýtať, aké leto ťa čaká, ale skôr, že čo v tej novej ako my hovoríme novej divadelnej sezóne. Čo čaká teba v tejto novej divadelnej sezóne?
FK: Tak stále musíme hľadať vhodných psov pre nás. Takže formou toho výkupu stále budeme oslovovať verejnosť, že keď majú nejakého psíka pripraveného a majú ho cvičeného na to, aby ho posunuli ďalej tak, aby došli k nám a ukázali ho. Musíme zabezpečiť psov pre psovodov. Začínajú zase na našom oddelení základné kurzy a základné kurzy kynologické, takže to. Služobné cesty, nejaká spolupráca, zahraničné kondičné výcviky. Takže je tam toho dosť naplánované.
JD: Bomba, bomba. Budeme vám s celým tímom Zverissima držať palce. Ďakujem veľmi pekne Filip.
FK: Aj ja ďakujem.
chlpatá akadémia: Ahoj dvojnožci, ja som Denisa z Lovely Dog a toto je Chlpatá akadémia, v ktorej vám prezrádzam návody na poslušných štvornožcov. Čo je to kliker a ako ho správne používať? Kliker je pre mňa jedna úžasná pomôcka. Ďakujem veľmi za to tomu, kto ju vymyslel alebo kto vymyslel tento systém. Kliker používam aj pre svoje psy a je to malá krabička alebo ak chcete len zvuk, ktorý vašeho psa dokáže pri správnom používaní naučiť mnoho vecí oveľa rýchlejšie, oveľa presnejšie a dokážete s touto pomôckou pracovať aj so psom na poveloch, ktoré nie sú priamo pri vás, sú v nejakej vzdialenosti a psík veľmi rýchlo a ľahko chápe. Samotný kliker je maličká krabička s plieškom, ktorá pri stlačení toho pliešku vydá zvuk. Ten zvuk vyzerá "klik". Je rýchly, je hlasný, je dostatočne ostrý na to, aby označil psovi moment, ktorý ja potrebujem. A samotné kliknutie je takzvané premostenie k odmene. To znamená, že keď pes počuje "klik", odo mňa ide informácia "Toto si výborne urobil, počkaj si na odmenu". Hav!
JD: Zverissimo vám prináša Pharmacopola, veterinárna distribučná spoločnosť. Pharmacopola pomáha tým, ktorí sa starajú o spokojný život našich miláčikov.