Kedy a prečo sa začalo s očkovaním psov a mačiek? O vakcinačnej schéme rozhoduje Štátna veterinárna a potravinová správa. U nás je povinná vakcína proti besnote. Nepovinné, ale štandardné vakcíny sú proti psinke, parvoviróze a leptospiróze. Očkovacia schéma je rovnaká pre čivavu aj pre dobermana. Je však iná pre šteniatko a iná pre dospelého psa. Veterinár dá psíkovi takú vakcínu, ktorá je pre neho bezpečná. Vedľajšie účinky po očkovaní – ktoré sú bežné a ktoré sú nežiaduce? Čo robiť, ak “prešvihnete” termín na preočkovanie. Ak idete so psom do zahraničia, treba mu okrem očkovania vybaviť aj pas. Sú prípady, kedy sa očkovanie neodporúča? Všetko podstatné o očkovaní psov a mačiek nám v tejto epizóde zhrnula veterinárna lekárka Stanka Remiarová. Pracuje na rodinnej klinike v Brezne, kde sa špecializuje na oblasť kardiológie.
JD: Ahoj Dvojnožci, moje meno je Jano Dobrík a vítam vás pri počúvaní a sledovaní ďalšej časti podcastu Zverissimo, podcastu o zvieratách. Dnes tu u nás v krásnom Shtoodiu v Banskej Bystrici sedí veterinárna lekárka Stanislava Remiarová. Stanka, ahoj.
SR: Ahoj.
JD: Stanka k nám prišla z Brezna, sme v Bystrici, ja som prišiel zo Žiliny a budeme sa spolu rozprávať na tému očkovanie - áno či nie? Stanka, začal by som teda možno takou otázkou, ktorá by nám trošku ukázala históriu toho očkovania. Kedy, prečo a kde sa vôbec začalo s očkovaním psov, prípadne mačiek.
SR: Tak začalo sa koncom devätnásteho storočia, známe je meno Louis Pasteur. Vlastne chcel vynájsť vakcínu proti besnote pre ľudí, ale neskúšal to samozrejme na ľuďoch. Využíval na to psy a tak vznikla prvá vakcína proti besnote, ktorá je funkčná aj pre psíkov a využil ju neskôr aj pre ľudí.
JD: A bola táto vakcína základom možno pre ďalšie vakcíny na ďalšie ochorenia? Alebo bola tak špecifická, že navždy ostala v tejto variante vakcíny vakcína na besnotu?
SR: Trošku sa modifikovala samozrejme, tieto vakcíny sú v dnešnej dobe už bezpečné. Už sú aplikovateľné pre široké spektrum aj pre zvieratá, aj pre ľudí a zároveň ten vírus je inaktivovaný. Dá sa povedať, že je mŕtvy, takže z tohto pohľadu je ten, to spracovanie vírusu a vakcíny iné ako vtedy, ale vo všeobecnosti účinok je rovnaký, tá prevencia proti vírusu besnoty.
JD: No a teraz skočme do dnešného dátumu a začnime tým, že očkovanie - áno či nie? To je akože názov tej našej, tej našej debaty. Ale možno začnime tým, že očkovanie by sme mali nejak rozdeliť na začiatku, keď sa o ňom chceme rozprávať. Takže si prosím povedzme, že ktoré sú očkovania povinné, ktoré nie sú povinné, sú tzv. voliteľné a následne sa ťa budem pýtať napríklad na to, že kto určuje, že ktoré očkovanie je povinné, ktoré nie je povinné a takisto aj o tej, o tých dátumoch vakcinácie. Takže nech sa páči, máš slovo.
SR: Takže povinná u nás je vakcína proti besnote. V skratke môžem hovoriť dúfam besnota.
JD: Áno.
SR: Nielen proti vakcína proti besnote, ale to je ochorenie, ktoré je vždy smrteľné. Je prenosné aj zo zvierat na ľudí, takže tam nie je o čom sa baviť. Potom sú ešte vakcíny, ktoré sú voliteľné, ale sú u nás štandardné a to je napríklad psinka, parvoviróza, herpesvírus a ďalšie iné, ktoré sú súčasťou očkovacej schémy. Dôležité je uvedomiť si, či ide o dospelého psa alebo o mladého jedinca. Podľa toho rozdeľujeme aj tú vakcinačnú schému. Takže ak sa bavíme o šteniatku, ak môžem teda prejsť takto.
JD: No nech sa páči, máš slovo.
SR: Ak sa bavíme o šteniatku v rámci toho, že si ho majiteľ kúpi, donesie si ho domov a teší sa z neho. Je dôležité doniesť ho na veterinárnu kliniku, kde sa spraví vstupná prehliadka. Šteniatko sa kompletne vyšetrí, skontroluje sa teda preukaz toho šteniatka, ktoré by malo mať. Takisto ideálne je, aby už malo aspoň dve vakcíny, aby bolo začipované a ideálne aspoň dvakrát odčervené, čo je dobré v istom zmysle apelovať už teraz na budúcich majiteľov, aby keď pôjdu si kupovať psíka, aby si dozreli na to, že ten psík je z dobrého chovu. Najlepšie ísť tam pozrieť si to a vidieť z akého prostredia psík pochádza, je to určite tiež forma prevencie.
JD: Teraz prepáč, skočím ti do toho. Hovoríme o šteniatkach plus mínus v tom veku 8 až 9.
SR: Áno, hovoríme o šteniatkach, ktoré už by mali mať teda aspoň jednu vakcínu pichnutú a to je v tom veku ôsmeho až deviateho týždňa. Samozrejme, šteniatka sa môžu vakcinovať aj skôr. Tá najskoršia vakcína je vo štvrtom týždni, ale tá základná..
JD: V štvrtom týždni?
SR: Áno, existuje už DP Plus takzvané, taký základ a to je psinka a parvoviróza. A tá je tak bezpečná, že už šteniatka v štvrtom týždni ju môžu mať. Ale tá štandardná schéma, ktorú si majiteľ má zapamätať je 6-9-12 u psíkov, čiže to je 6.-ty, 9.-ty a 12.-ty týždeň. V šiestom týždni sa robí tá prvá vstupná prehliadka ešte u pôvodného chovateľa ideálne a tam sa vlastne očkuje buď ten tá psinka, parvoviróza, potom je tam parainfluenza, môže/nemusí sa očkovať.
JD: To je pre mňa ako teda keby sme si predstavili, že ja som ten nový majiteľ psíka a teraz počúvam tento podcast a odborníčka, lebo ja si myslím, že odborníčka si, sem pozývame ľudí, ktorí sú odborníci.
SR: Dúfam, že áno..
JD: ..a odborníčka povie "môže/nemusí sa", ostávam z toho ako nový majiteľ, možno trošku zmätený a prekvapený. Takže kde je to, kde je tá schéma, ako ty hovoríš? Alebo kde sú tie možnosti, hranice a pravidlá, kedy ja ako nový majiteľ sa mám rozhodnúť, že áno alebo nie?
SR: Jasné, závisí to vždy aj od veterinárneho lekára. Zváži stav toho šteniatka a závisí od toho, aj aké vakcíny on odoberá. To znamená, že môže odobrať napríklad vakcínu, ktorá obsahuje iba tri zložky. Môže odobrať vakcínu, ktorá obsahuje štyri zložky. Ale vo všeobecnosti všetky tie vakcíny sú bezpečné a minimálne sú tie trojzložkové vakcíny, ktoré by mali byť prevencia proti tým najčastejším infekčným ochoreniam, ktoré postihujú šteniatka. Ale môže byť vakcína, ktorá obsahuje napríklad v tom ôsmom týždni čistú leptospirózu alebo napríklad my pri poľovných psíkoch alebo psíkoch, ktorí prichádzajú do kontaktu s divou zverou alebo s hlodavcami, používame vakcínu leptospirózu, ktorá obsahuje 4 sérovary, čiže ako keby 4 ešte podformy tej leptospirózy a je to účinnejšia. Preto vravím, že vždy si to zváži ten veterinár podľa toho, v akom prostredí sa vyskytuje šteniatko a aká budúcnosť ho čaká. Či je napríklad nejako imunosupremované, že vidím, že teraz nie je úplne klinicky zdravé, ale chce mu dať nejakú tú vakcínu. Čiže z tohto pohľadu áno. Vakcína je vždy odporúčaná a veterinár dá tú vakcínu tak, aby bola bezpečná pre vášho psíka. Je to aj naše, naša, naše chcenie, aby ten psík bol zdravý. Pretože prevencia je vždy jednoduchšia aj pre nás, ako potom..
JD: ako liečba..
SR: tá terapia.
JD: Alebo terapia, áno.
SR: A vždy nám na tých pacientoch záleží. Ale vravím, je to závislé aj od toho veterinára. Čiže ak sa bavíme o tom, tak povedzme, že je tam tá psinka, parvoviróza, parainfluenza a ešte tam je tá leptospiróza, ktorá sa očkuje štandardne a v prípade, že ten veterinár zvolí inú terapiu v zmysle, že tam pridá napríklad tie ďalšie sérovary, je to už na tom veterinárovi. Ale vždy je to štandardizované, že tie základné typy vakcín sa tam dostanú pre toho pacienta.
JD: Ak hovoríme o tom, že ich rozdeľujeme na povinné a nepovinné, kto o tom rozhodne?
SR: Áno, najčastejšie teda najčastejšie, hlavné slovo má v tomto Štátna veterinárna a potravinová správa, ktorá každý rok vydáva plán veterinárnej prevencie a ochrany. Tam sa vlastne aktualizujú informácie pre spoločenské zvieratá, čo sú mačky, psy a fretky. Je zo zákona povinná aplikácia vakcíny proti besnote, čiže to sa musí očkovať a potom sú tie doplnkové, čo sa dáva, ako sme vraveli v šiestom týždni, v deviatom týždni a v dvanástom týždni sa dáva práve už aj tá besnota, pretože nedávajú sa všetky zložky, všetky tie vakcíny naraz, postupne sa vždy pridávajú a v dvanástom týždni je povinná besnota a čipovanie toho psíka.
JD: Všetky ostatné by som pomedzi to 6-9-12 mohol ako nový majiteľ odmietnuť bez nejakého postihu napríklad?
SR: Áno, ale neodporúčame to, pretože tie infekčné ochorenia, či už je to parvovírus, často sa s ním stretávame a ak môžem trošku spraviť vsuvku, nekupujte si prosím psíkov na parkoviskách pred obchodnými domami alebo na na pumpách. Proste tie psíky ku nám prídu a väčšinou sú už choré. Väčšinou už majú takéto ochorenie, čiže preto apelujem aj na majiteľov nových alebo už čo majú psíka a chcú ďalšieho, ísť sa pozrieť do chovu, vidieť toho psíka. Ten psík musí byť aktívny, keď ku nám príde šteniatko, ktoré spinká, celý čas polyháva alebo ho bolí bruško. No vidíme, že tam je problém, preto vždy je lepšia tá prevencia, imunoprofylaxia alebo vakcinácia. A vy ako majiteľ samozrejme môžete odmietnuť tie vakcíny, ale my to neodporúčame. Čiže je to, dá sa povedať na vašu škodu, že potom nechápem, načo by ste chceli psíka, keď nechcete pre neho zdravie. Z tohto určite odporúčam.
JD: Tak tým pádom aj moja ďalšia otázka asi bude taká, akože by sme to nechápali. Čo sa stane v prípade, že aj to očkovanie na besnotu by prípadný nový majiteľ chcel odmietnuť?
SR: To je povinné zo zákona. Takže v prípade, že majiteľ odmietne očkovať, tak my nie sme povinní takého pacienta vyšetriť alebo mu poskytnúť starostlivosť. Základnú áno, v prípade, že ide o akútneho pacienta, ale je to riziko aj pre nás. Takže takýto pacient je de facto odsúdený na to, že nemá tú starostlivosť zabezpečenú.
JD: Rozumiem.
JD: Poďme teda späť k tým majiteľom, ktorí sú príčetní a dávajú si, dávajú si takto pozor na zdravie svojho štvornožca. Čo by mal teda takýto.. Povedali sme si teraz 6-9-12. Povedali sme si niečo o vakcináciach, povinné, nepovinné, voliteľné. A teraz poďme osobne na toho majiteľa, čo by mal vedieť a na čo byť pripravený pred očkovaním a v tých prvých hodinách alebo dňoch po očkovaní?
SR: Čiže ako to očkovanie prebieha, čo všetko sa tam môže vyskytnúť?
JD: Alebo poďme ešte predtým, že čo, či by sa mal majiteľ doma nejakým spôsobom predvečer alebo deň pred očkovaním, ktoré je naplánované, pripraviť vo vzťahu so svojím psíkom? Alebo je to vlastne úplne v poriadku, môže jesť, koľko chce, môže piť, koľko chce, môže spať, koľko chce, môže byť unavený alebo odpočinutý. A tak isto aj po tom očkovaní, že či ho viacej hýčkať, nenamáhať ho, dať mu piť také, dať mu papať také.
SR: Jasné. Tak vo všeobecnosti je to také podobné ako pri ľuďoch. Čiže psíky často mávajú ešte ten problém, že pri ceste im býva nevoľno. Na to musí majiteľ dbať, nech ide kamkoľvek, či ide očkovať alebo nie. My neodporúčame nejak prekrmovať pacientov zvlášť preto, že často sa nám stáva, že prídu na očkovanie a povedia, že psík má ešte taký a taký problém. Čiže z očkovania sa stane klinické vyšetrenie, odber krvi a podobne. Čiže tam už by sme potrebovali, aby bol pacient nalačno. Vo všeobecnosti to ale nie je nutnosť, pokiaľ ten pacient doma alebo ten psík vyzerá klinicky zdravý, tak môže sa kľudne najesť, napiť. Odporúčame menšie množstvo, pretože môže to vyvolať určitú nevoľnosť, aj to samotné očkovanie môže mať vedľajšie účinky. No a čo sa týka tej fázy po očkovaní, sú normálne vedľajšie účinky alebo bežné, dá sa povedať. A sú potom vedľajšie účinky, ktoré sú už nežiaduce a sú ohrozením pre toho psíka, takže to už musí zvážiť majiteľ. Také bežné je určite lokálny opuch, teda v mieste aplikácie môže byť opuch, môže tam byť bolestivosť. Ten psík môže byť trošku ospalejší, ale samozrejme nie taký, že celý deň prespí. Ak sú takéto reakcie, ideálne nechať toho psíka, aby to fakt prekonal. Predsalen dostane istú formu patogénu alebo teda nejakého vírusu alebo baktérie, s ktorou sa potrebuje ten imunitný systém popasovať. Ak je tam nejaká horšia reakcia, to znamená, že tam je napríklad opuch v celej tvárovej oblasti alebo je bolestivý kdekoľvek na tele, ten psík naozaj kňučí, má triašku, v najhoršom prípade môže dôjsť až anafylaktickému šoku. Je dobré kontaktovať alebo rovno prísť na pohotovosť za veterinárnym lekárom, aby sa aplikovali buď antihistaminiká alebo spravilo vyšetrenie a už veterinár zvolí ďalší postup podľa toho, v akom stave je pacient.
JD: Ak nehovoríme o opuchu a bolesti až takýchto fatálnych rozmerov, mám ako majiteľ niečo niečo robiť, chladiť alebo dať nejakú výživu, alebo dať nejaký liek, prípadne od bolesti, alebo jednoducho iba hladkať, mojkať a musím počkať, kým to prejde samo.
SR: Jasné, tak určite treba počkať, kým to prejde. Tam nejakú veľkú rolu v tomto nezohrá majiteľ. Tu by som ešte chcela dať do pozornosti nesteroidné antiflogistiká. To sú lieky ako Analgin, Novalgin, Panadol a všetky tieto lieky, ktoré pre psíkov sú hepatotoxické, to znamená, že poškodzujú pečeň. Lepšie nedávať ako dávať, takéto lieky určite nepatria pre psíkov. Často ľudia chcú pomôcť psíkovi a dajú mu ľudské lieky.
JD: Výborne, výborne, že to tu odznieva.
SR: Nie je to dobrá voľba. No.
JD: Na to pozor, lebo presne ako hovoríš, človek chce pomôcť, lebo je to člen rodiny a nechcem sa pozerať na to, ako hmmm, hmmm, hmmm.
SR: Kňučká.
JD: Kňučí a bolí ho to. Ja mu dám Panadol, veď aj mne pomáha. No tak teda nie!
SR: Mali sme už také skúsenosti, keď vyslovene to spôsobilo až vredy na žalúdku. Lebo samozrejme dajú dvojnásobnú dávku, aby psíkovi bolo dobre a nerobí to dobrotu. Čiže vždy radšej zavolať tomu veterinárnemu lekárovi, aj keď je len trošku nesvoj psík. My sme tu preto, aby sme ten stav posúdili a netreba sa báť nás kontaktovať. Je to náš pacient, čiže zaujímame sa oňho. Ak je len nejaký opuch v mieste aplikácie, kľudne sa to môže nejakým spôsobom chladiť, nie zase priložiť ľadový sáčok alebo hrášok.
JD: Decentne, chladiť decentne.
SR: .. na kožu, vždy cez nejaký uterák alebo cez nejakú tkaninu. Dať pitný režim pre toho psíka a najlepšie nie že si ho nevšímať, ale nedávať mu výslovne takú špeciálnu pozornosť. Lebo niekedy tí majitelia chytajú psíka na ruky, dávajú ho na gauč, na posteľ. Proste ten psík je v nekomfortne, už sám so sebou bojuje a ešte ten majiteľ ho stále nadvihuje.
JD: Ale tiež, teraz sa musím zastať majiteľov.
SR: Áno, ja viem.
JD: Samozrejme, nerobte to, nerobte to. Ale rozumiem tomu, lebo v tej chvíli majiteľ chce urobiť všetko pre to, aby tomu psíkovi bolo. Len žiaľ, tá optika majiteľa je v tej chvíli pokrivená a nefunguje to.
SR: Taký zdravý rozum. Ak majiteľ má pocit, že ten psík je v nejakom nekomfortne, ktorý už preňho spôsobuje ťažkosti, pre toho psíka, vždy radšej zavolať. Ale ak tam má len opuch, tak stačí to zachladiť a myslím si, že ten opuch určite sa vstrebe. Je to lokálna alergická reakcia na to, že cudzie niečo bolo vpravené do tela.
JD: O tých vedľajších účinkoch sa budem s tebou rozprávať ešte neskôr. Ale teraz si dáme krátku pauzu aj my a dajte si ju aj vy. Napite sa vody, nedajte si Panadol, skočte na gauč na chvíľu a nezabudnite nás sledovať na sociálnych sieťach Facebook, Instagram a YouTube. O chvíľu sme späť.
reklamný odkaz: Hračky od značky Kong váš pes len tak nezožerie. Vyrobené sú z extrémne odolného materiálu. Psy sa potrebujú hrať, preto im dajte Kong. Nájdete vo všetkých dobrých pet shopoch.
JD: Ahojte dvojnožci, vitajte späť! Po krátkej pauze sme opäť tu v štúdiu v Banskej Bystrici a so Stankou sa rozprávame o očkovaní psov a mačiek. Teda najmä v prvej polovici sme sa rozprávali vyslovene o psíkoch. Druhú polovicu Stanka, prosím, rozbehnime tým, že nám popíšeš priebeh vakcinácie.
SR: Tak priebeh vakcinácie začína tým, že majiteľ so psíkom príde. To je dôležité..
JD: (smiech)
SR: ..aby prišiel vždy aj s preukazom, aby prišiel načas.
JD: To vtipné, že fakt. To, čo si povedala prvé, že príde. Ok, ok, to je fér.
SR: Ideálne, aby prišiel plnoletý člen rodiny, ale nevadí, aj keď príde neplnoletý, ale dôležité je mať so sebou preukaz a teda samozrejme, keď príde na rad alebo keď sa objedná ten majiteľ, už to závisí od danej kliniky. My toho psíka vždy najprv vyšetríme, spravíme fyzikálne vyšetrenie. To znamená, že najprv psíka pozorujeme ako chodí, ako sa správa, ako reaguje na podnety, potom ho palpujeme, to znamená, že prehmatávame, keď je na stole. Snažíme sa nejakou takou neinvazívnu formou, že sa zároveň s ním aj hráme, nie to, že ho teraz zdrapíme a naťahujeme. Začíname od hlavy, pozeráme ústnu dutinu, oči, lymfatické uzliny, bruško prehmatáme, ideme až ku chvostu, zmeriame teplotu a vlastne keď je všetko v poriadku, tak takého psíka zaočkuje podľa toho zase, či je to šteniatko, dospelý pes alebo u mačičiek takisto, či je to mačiatko alebo dospelá mačka. Čiže dospelá mačka má jednu vakcínu, mačiatko zase v dvoch schémach. Ôsmy týždeň je prvá dávka a dvanásty týždeň je druhá dávka plus besnota, ktorá je povinná. V prípade, že zaočkujeme psíka, aplikácia je väčšinou pod kožu alebo subkutánne. Existujú vakcíny, ktoré sa dávajú iným spôsobom, napr. kotercový kašeľ sa aplikuje do nošteka, do nozdier, čiže je to iba lokálna imunita. Alebo existujú vakcíny, napríklad ako je dermatomykózy, to sú plesne, ktoré sa dávajú intramuskulárne, do svalu. Čiže tá aplikácia je rôzna, ale vždy sa to snažíme robiť asepticky, čo znamená, že to miesto vydezinfikujeme.
JD: Čo sa stane, ak pri tom prvotnom vyšetrení zistíte nejaké vážnejšie alebo menej vážne zdravotné problémy? Dochádza najprv k riešeniu týchto problémov a následne k vakcinácii alebo sa urobí vakcinácia a potom sa riešia tie problémy, ktoré sa zistili tam?
SR: Samotná vakcína dočasne zníži imunitu a keď psík už trpí nejakým ochorením a má zníženú imunitu, tak by to bolo kontraproduktívne. To znamená, že vždy po vyšetrení, keď zistíme, ktorý systém, ktorá oblasť je postihnutá, tak ideme ďalej vyšetrovať ten systém. Ak sú nejaké závažné príznaky, ako je napríklad hnačka, zvracanie, výtoky, kašeľ, čokoľvek, čo by mohlo narušiť zdravotný stav pacienta ešte viacej po očkovaní, tak vyšetríme daný problém a keď ten problém odznie, to znamená, že pacient príde na kontrolu a je klinicky zdravý, potom doočkujeme.
JD: Teraz opäť skočím trošku v čase tohto príbehu. Takzvané preočkovanie. Začal by som možno tým, že kto si má na to dávať pozor a kto má mať v kalendári červený výkričník, že či majiteľ alebo veterinárny lekár.
SR: Vlastniť zviera je zodpovednosť majiteľa, aby sa aj oňho postaral. Ale keďže doba je veľmi uponáhľaná, snažíme sa pomôcť majiteľom my na klinike, asi to robia aj iné kliniky, tým, že posielame SMS notifikácie zhruba dva týždne dopredu, aby ten majiteľ si vedel pripraviť nejaký časový harmonogram, kedy príde so psíkom.
JD: Áno, sám mám takúto skúsenosť, ale chcel som to počuť od teba (smiech).
SR: Je to lepšie. Ten majiteľ fakt niekedy nestíha.
JD: Dobre, ale ako hovoríš, doba je rýchla, ľudia majú myšlienky roztrúsené kade tade a opäť viem, o čom hovorím. Čo sa stane, ak jeden termín vakcinácie alebo preočkovania unikne aj veterinárnej klinike aj majiteľovi.
SR: No v takom..
JD: Alebo, alebo možnože z nejakých iných dôvodov nemôžem prísť na daný termín, aj keď dostanem notifikáciu, aj keď to mám napísané ja vo svojom diári. Skrátka a dobre, mal som tak rozdané karty, že som nemohol byť 19.7. na tom preočkovaní. Čo potom?
SR: Preočkovať sa dá aj skôr ako v daný dátum. To je možno taká zaujímavá informácia pre majiteľov, že nemusia prísť v ten deň, ale môžu prísť kľudne aj v ten týždeň alebo dva predtým. Tá vakcína nie je platná do daného dátumu a vtedy vyprší, ale tá imunita je zhruba taká. Čiže v prípade, že príde ten majiteľ neskôr, nič hrozné sa nestane, ak sa to stane raz a ten majiteľ je zodpovedný, aplikuje sa proste celá dávka kombinovanej vakcíny. To znamená aj besnota, aj tie psie ochorenia, ktoré sú štandardné na Slovensku s tým, že tá imunizácia prebieha dodatočne. Napríklad taký majiteľ by nemal cestovať do zahraničia skôr ako o 21 dní, pretože tá vakcína ešte proti besnote nie je aktívna. Mohol by mať napríklad problémy pri cestovaní. A samozrejme, tie psie choroby, čiže tie štyri základné alebo viacero ochorení, ktoré sa tam aplikujú, my odporúčame ešte do očkovať, pretože nevieme, aká je aktuálna hladina protilátok. Môže byť nižšia ako je potreba. Preto my odporúčame tri až štyri týždne na doočkovanie.
JD: Ako je to s nejakým prípadným doočkovaním alebo ďalším doplnkovým očkovaním alebo nazvime to akokoľvek, keď idem so psom do zahraničia?
SR: Dôležité je pozrieť si, aké podmienky si dáva aj daná krajina, či je to krajina Európskej únie, tam je to štandardné alebo či je to krajina, tretia krajina. Tam treba si stanoviť ešte titer protilátok na besnotu a podobne, aby ten majiteľ bol na to pripravený. Aby to nebolo jeden dva dni pred cestou.
JD: Mám si to pohľadať na internete ja, alebo mi s tým pomôže veterinár?
SR: Akože bolo by super, kebyže si to pozrie aj majiteľ, pretože dá sa to dohľadať, ale sme k dispozícii, keď príde ten majiteľ a povie, že cestuje niekde do Ruska alebo obdobne, tak samozrejme vieme pomôcť. Alebo sa to potom rieši cez Regionálne veterinárne potravinové správy, kde vedia dať informácie ohľadom danej krajiny, kam cestuje.
JD: Mal by som si na to vyhradiť nejaký čas vopred alebo sú to tieto doplnkové a ďalšie vakcinácie, či už idem v rámci Európskej únie alebo do tretej krajiny, sú tak bežné, že ich máte teraz úvodzovky hore dole "v chladničke na každej veterine"?
SR: Čo sa týka tretích krajín, tak tam sa berú protilátky, robí sa tam odber krvi, trvá to zhruba dva týždne, takže určite treba skôr. Čo sa týka krajín Európskej únie alebo západných krajín, ak to tak môžem povedať, tak tie vakcíny áno máme my bežne štandardne v chladničke a nie je problém kľudne prísť aj deň predtým. Len samozrejme, musí to byť ešte v termíne, ktorý je platný v preukaze.
JD: Takže to je asi to, na čo by.. Ak sa aj celé toto podarí a idem so psom do zahraničia. Sám si naštudujem na internete, čo by som potreboval. Konzultujem to s tebou, prídem, otvoríš chladničku, prebehne vakcinácia, ale nemal by som zabudnúť vo finále na to, zobrať so sebou do zahraničia nielen psíka, ale asi aj očkovací preukaz.
SR: Jasné. Do zahraničia nie je platný ten štandardný očkovací preukaz, musí sa tam vytvoriť pas. Takisto ako každý človek, aj každý psík má svoj pas. To trvá istú dobu, kým sa vytvorí. Závisí to zase na klinike, či to spraví do 24 hodín, alebo to spraví do siedmich dní. Je preto dobré pred cestou, tak ako my cestujeme, dopredu si pozrieme ten pas, či je platný a pobalíme sa, takisto aj pre toho psíka je dobre pozrieť čo potrebuje ten psík.
JD: Áno, akurát to mám na jazyku a som rád, že sme otvorili aj tieto dvierka. V dnešnej téme očkovania. Tá cesta do zahraničia, že to jednoducho nie je len tak z večera do rána, to celé prebehne. Treba sa na to pripraviť, treba byť dôsledný. Treba komunikovať s veterinárnym lekárom a nezabudnúť vytvoriť a zobrať aj tento pas alebo očkovací preukaz, ktorý je platný aj v zahraničí.
SR: Tak. Ešte by som možno jednu poznámku k tomu dala. Cestovanie zvyčajne býva pre psy stres, čo tiež spôsobuje lokálne alebo teda znižuje tú imunitu. Tým, že je pes v strese, tak je náchylnejší na ochorenia, čiže je ideálne prísť očkovať skôr psíka, aby nemal ešte zníženú imunitu aj z tej vakcíny krátkodobo. Aspoň ten týždeň predtým je to úplne ideálne, aby nemal nejaké vedľajšie účinky v deň cesty a nemuseli majitelia ešte riešiť to, že bežia dávať antihistaminiká.
JD: No a takto k záveru nášho rozhovoru sa opýtam, že či sú prípady, kedy je vyslovene nevhodné, dokonca možno až zakázané, očkovať psíka?
SR: Zakázané nie je, ale je určíte prípad, kedy je to nevhodné. Štandardne sa neočkuje, keď napríklad sa fenky hárajú samozrejme, lebo je tam znížená imunita. Okrem prípadu, kedy sa aplikuje herpes vírus, to je vlastne prevencia pri reprodukčných ochoreniach, takže to si musí majiteľ odkomunikovať s veterinárom. Takisto, keď suka je gravidná hlavne v prvom trimestri, kedy tie vačky alebo tie plody sa vyvíjajú, vtedy neodporúčame alebo aj počas laktácie, aby nedošlo k strate mlieka. Proste dôležitejší je ten pacient a keď samozrejme má nejaký klinický problém psík, tak riešime ten problém, neočkujeme.
JD: Je rozdiel zaočkovať čivavu a zaočkovať dobermana? Ak áno, tak v čom?
SR: Čivavy viacej hryzú, ale to je asi jediný rozdiel. (smiech) Tá očkovacia schéma je.
JD: Čiže bez ohľadu na rasu, na váhu, na povahu je to vlastne plus mínus rovnaké.
SR: Áno, v prípade, že sa bavíme o dospelom psíkovi, u ktorého nie sú zaznamenané nejaké alergické reakcie z predchádzajúcich očkovaní, tá schéma je rovnaká. Ak vieme, že je nejaká reakcia, často na leptospirózu býva, tak si to proste poznačíme. Keď sú to tie bytové psíky alebo psíky, ktoré sa vyskytujú v bytovkách a idú vonku naozaj len na rukách, vycikajú sa a idú naspäť, tam je to riziko nejakého kontaktu s hlodavcami minimálne, takže tam nemusí byť ani aplikovaná leptospiróza. Ale pri tých strážnych psoch tam určite to odporúčame. Niektoré menšie plemená môžu byť náchylnejšie na alergické reakcie. Predsa len to telo je menšie, ale nie je to vždy pravidlo. Môže byť aj veľký pes, ktorý má nejaké chronické ochorenie. To znamená, že tá imunita je dlhodobo znížená a vtedy musí veterinár zvážiť, či a akú vakcínu aplikuje.
JD: A zvyšuje sa pravdepodobnosť a riziko tých vedľajších účinkov pri psíkovi, čím je starší?
SR: V tomto prípade my vieme aplikovať napríklad vakcínu, ktorá je trojročná alebo dvojročná proti besnote, čiže nemusíme stále toho jedinca vystavovať stresu a zároveň tá vakcína je účinná. To sa týka besnoty, ktorá je povinná. Ak chcú majitelia, môžu doočkovať ďalšie ochorenia, ale samozrejme vždy, keď je starší pacient, v rámci klinického vyšetrenia my už odporúčame vyšetriť krv a spraviť takú kompletnú STK-čku pre toho pacienta, aby sme vedeli, že je v poriadku, pretože to riziko samozrejme stúpa.
JD: Tak ja budem veriť, že sme vám priniesli komplexný obraz o tom, ako očkovať, kedy očkovať a že prečo je očkovanie naozaj potrebné a vhodné. Nezabudnite na všetky tie náležitosti, ktoré musíte splniť, keď cestujete s očkovaným psíkom do zahraničia. Stanislava, ja ti veľmi pekne ďakujem. Veľa zdravia, veľa šťastia.
SR: Ďakujem aj ja vám a pekné leto.
JD: Čaute.
chlpatá akadémia: Ahoj Dvojnožci. Ja som Janka z Lovely Dog a toto je Chlpatá akadémia, v ktorej vám prezrádzam návody na poslušných psíkov. Čo robiť, keď ma uhryzne neznámy pes? Je veľmi dôležité zachovať pokoj. Je rozdielny postup, keď nás uhryzne pes, ktorý, ktorého majiteľa poznáme a ak nás uhryzne neznámy psík. Ak teda poznáme majiteľa, ktorý, ktorého psík nás uhryzol, je to pre nás tá lepšia cesta. Samozrejme, ranu si vždy musíme ošetriť. Potom samozrejme ideme s tým majiteľom psíka aj s veterinárnym preukazom k veterinárovi, aby došlo k vyšetreniu daného psíka, či naozaj je zdravý a či nie je nositeľom besnoty. Takéto vyšetrenie u psíka je v prvý deň, keď nás psík uhryzne. Následne je to piaty a štrnásty deň. Pokiaľ je vyšetrenie psíka negatívne. To znamená, že psík je zdravý. Pre nás to znamená koniec šetrenia, koniec sledovania, či náhodou nie sme infikovaní besnotou. V druhom prípade, ak by sme teda nevedeli nájsť majiteľa toho psíka, respektíve nás uhryzne neznámy psík, v tomto prípade musíme ísť k svojmu lekárovi, ktorý nás pravdepodobne odporučí na infekčné oddelenie, kde musíme byť za vakcinovaní vakcínami proti besnote. Podľa mojich informácií, teda ak sú správne, malo by to byť 5 vakcinácii, pretože v tomto prípade, keďže toho psíka nepoznáme, či mohol byť nositeľom besnoty, musíme zabrániť tomu, aby sme boli prípadne nainfikovaní besnotou. Haf!
JD: Zverissimo vám prináša Pharmacopola, veterinárna distribučná spoločnosť. Pharmacopola pomáha tým, ktorí sa starajú o spokojný život našich miláčikov.