Skôr ako zvieraťu podáte akýkoľvek liek, kontaktujte veterinára, či a v akej dávke ho vaše zviera môže užiť. Veterinár má právo, ale aj povinnosť poradiť. Aj v kritických situáciách, napríklad pri úraze psa na túre, má význam zavolať svojmu veterinárovi. Poradí vám, kam najbližšie môžete so zvieraťom ísť na ošetrenie. Ako podať zvieraťu tabletku? Skvelo funguje bryndza. Ako je to s vitamínmi? Má ich zviera dostatok v krmive? Nevyberajte kliešťa pinzetou na mihalnice, kúpte si poriadny háčik na kliešte. Pozor na “pohodené” ľudské lieky. Zanedbané veci sa riešia oveľa dlhšie a tým pádom sú pre majiteľa drahšie. Veterinárny lekár Dušan Magic nám suverénne odpovedal na najčastejšie otázky, ktoré s našimi štvornožcami riešime, pokiaľ ide o ich zdravie.
JD: Ahoj dvojnožci, moje meno je Jano Dobrík a vítam vás pri počúvaní a sledovaní ďalšej časti podcastu Zverissimo, podcastu o zvieratách. Dnes tu u nás v štúdiu v Banskej Bystrici so mnou sedí veterinárny lekár Dušan Magic. Dušan Ahoj.
DM: Ahoj.
Naša dnešná téma je lekárnička pre štvornožca. Dušan, začnime teda hneď. Poďme do témy, čo by som ja ako majiteľ psíka mal mať vždy pri sebe v lekárničke.
DM: Tak optimálne je vedieť aké má problémy tento psík, že či už si niečo ťahá alebo je to len taký emergency pohotovostný balíček. A kam ideme, na ako dlho ideme a čo asi budeme potrebovať. Veľa ľudí, keď teraz cestujú napríklad do Chorvátska so psíkmi, tak prídu a popýtajú sa, okej, čo potrebujeme, úradne, administratívne, bla-bla-bla. Pečiatky, to je jedna vec. My vieme poradiť potom aj s liekmi, ktoré v daných krajinách potrebujú na zvýšenie bezpečnosti pre toho svojho psíka. Ochrana pred vonkajšími parazitmi. Konkrétnejšími, ktoré napríklad na Slovensku sa nevyskytujú. To je jedna skupina veci, ale potom sú to tie bežné pohotovostné situácie. Psíkovi príde špatne, blbo skočí, bolí ho noha a tak ďalej a tak ďalej. Čiže. Ja mám ešte tú výhodu, že väčšinou po túto radu prídu ľudia, ktorí už sú mojimi klientmi a poznám špecifické problémy tohoto psíka. To znamená, že keď ide nejaký 8-ročný starký vonku, tak pre neho už radšej nachystám veterinárne lieky od bolesti, aby mal to najoptimálnejšie pre svoje zdravie a pre svoje podmienky, alebo teda potenciálne problémy. Ale potom je veľa liekov takých, ktoré väčšinou na dovolenku si berieme tak či tak. Napríklad čo sa týka hnačky..
JD: Myslíš, prepáč, myslíš ľudské lieky?
DM: Ľudské lieky. Čiže ideme s psy, deti, celá rodina, super. Asi každý si so sebou zoberie niečo proti hnačke. Najčastejšie je to Imodium. Fajn, to sa dá veľmi dobre použiť aj u psíka, ale sú tam niektoré plemená, napríklad kólie, ktoré ho nemôžu, ale drvivá väčšina ostatných plemien ho môže úplne v pohode. Len potrebujeme ľuďom povedať, že áno v takejto dávke. Veľmi často sa využije Smecta na hnačky u detí a na boľavé brucho. Znova tam zasa len odkážeme ľuďom jednu vec, že lebo tá Smecta sa má rozrobiť dajme tomu, ak sa nemýlim, do deci alebo do deci a pol vody a vypiť. No u psíka to nie je tak celkom komfortné, lebo už mu je blbo a môže byť problém do neho dostať 1 a pol deci. Čiže úplne stačí to, že ten sáčok vysypeš do lyžičky, dáš trošička vody, urobíš blatíčko z toho a len mu to natrieš na horné podnebie. Ďalšia vec, ktorá sa môže stávať a to už je jedno, že či ideš na Ľubietovský Vepor so svojím psom alebo niekde inde. Poštípanie hmyzom. Je veľmi dobré mať, koniec koncov aj pre svoju potrebu, nejaké antihistaminiká. Či už je to Zodac malé balenie, napríklad vieš dostať bez receptu. Čiže netreba si komplikovať výlet, ľahko si kúpiš a ideš s tým. Znova je len tam otázka upravenia tej dávky, že komu koľko môže, môže ísť. Čiže toto sú v podstate asi tie také základné veci. Aj ľudské lieky od bolesti sa dajú krátkodobo využiť u psov, napríklad Paralen alebo Acylpyrin. Znova len tam sa musí upresniť tá dávka, že koľko tomu psíkovi to dať a je optimálne naozaj tú dávku neopakovať, lebo už to potom môže dráždiť žalúdok. Čiže veľa veci, ktoré už aj tak máme zabalené, vieme použiť pre psíka.
JD: A oprav ma, ak sa teraz mýlim, ale je vždy dobré zavolať veterinárovi a konzultovať to s ním?
DM: No nič rozumnejšie nie je. Lebo prečo, prečo to neurobiť?
JD: Nemusím sa cítiť nejak, ako že som trápny alebo že zbytočne robím paniku. Jednoducho vidím na mojom psovi, na mojom zvierati, že mu niečo očividne je. Mám niečo so sebou a rád by som si teda ešte overil, že či teraz nejdem urobiť fatálnu chybu. Takže úplne smelo môžem zavolať veterinárovi a konzultovať.
DM: Absolútne, jednoznačne. Ono totiž to o čo sa jedná, je to. Tak ja už tiež mám samozrejme aj svoju zodpovednosť voči svojmu zákazníkovi. Tak keď preboha ku mne niekto chodí 5 rokov, 10 rokov, tak už to by som bol pekný somár, kebyže nezdvihnem telefón a neporadím. To jednoducho neprichádza do úvahy. Ďalšia vec je to, aby ľudia jednoducho zavolali. Toho najfundovanejšieho, ktorý má právo, ale aj povinnosť poradiť a pomôcť v tejto situácii, teda veterinárneho lekára. Určite predtým, ako budem niekde 20 minút riešiť veci na Facebooku a zbierať rady od niekoho, kto nemá žiadnu zodpovednosť voči tomu psíkovi za tú radu, ktorú ktorú dá. Bohužiaľ je plno exhibicionistov, ktorí chcú ukázať, že kokos koľko ja toho viem. A povie somarinu a nemusí to byť dobré pre toho, pre toho psíka. Takže to je absolútne esenciálne. Zavolaj svojmu veterinárnemu lekárovi. Hotovo. Kritické situácie. Ideš niekde na výlet so svojím psíkom. Stane sa nejaké nešťastie. Rýchlo treba niečo riešiť. Ja viem, kde je najbližší kolega k miestu úrazu alebo problému. A keď jednoducho často sa stáva na skialpoch idú so psíkmi, rezne žilu na hrane, lebo tie psíky sa tiež musia naučiť popritom skialpinistovi chodiť. Takže je to bohužiaľ to každú zimu sa stane, že nejaké psíča má takéto poranenie pri nohe. Viem ti povedať tam a tam je kolega, choďte rovno tam. Máte to najbližšie. My sa veterinári poznáme skoro všetci, viem zavolať kolegovi. Čakaj, prosím ťa, taká situácia, rieš. Takže jednoznačne toto je najrozumnejšie cesta.
JD: Ak rozdeľujeme napríklad ľudské lieky na tie, ktoré sú voľnopredajné a tie, ktoré sú na predpis, predpokladám, že nejak podobne alebo úplne rovnako to funguje aj pri zvieratách.
DM: Funguje to úplne rovnako, lebo tie lieky jednoducho sú buď voľnopredajné, alebo sú na predpis. Či je to pre človeka alebo pre psíka. Ono to funguje tak, že ja ako veterinárny lekár, ja mám recepty. Čiže ja keď chcem psíkovi predpísať dajme tomu z nejakého dôvodu humánne antibiotiká, ja musím tomu majiteľovi dať recept, on si vyberie v lekárni, platí plnú sumu toho lieku. Ale dostane ho k dispozícii. Takže takto to funguje. Antibiotiká samozrejme je trošička možno nie ten úplne najideálnejší príklad, lebo tam sú aj veterinárne, samozrejme náhrady. Ale zato hovorím, že keby vznikla situácia. Ale očné preparáty, ktoré sú takmer dominantne využívame humánny sortiment antibiotiká, antibiotikum so steroidmi a tak ďalej. Tak ja tam musím vypísať recept, majiteľ si to kúpi v lekárni a používa to.
JD: A sú lieky, ktoré sa istým druhom zvierat alebo istej rase psa napríklad vôbec nemôžu dať a inej práveže dokážu zachrániť život.
DM: No tam práve z takýchto, ktoré prichádzajú z toho ľudského portfólia do úvahy, tak je práve to dajme tomuto Imodium pri hnačkách, lebo kólie oni tam majú jeden gén, ktorý im.. Nemá to tiež každá kólia, vyslovene oni sa testujú na to, že či je nositeľka toho génu alebo nie je. Čiže ale to už majiteľ vie, hlavne keď majú čistokrvného psíka, tak tam musia cez tieto testy prejsť. Čiže ja mu viem povedať okej, nedávaj tomuto Imodium, radšej počkáš o pár hodín dlhšie, kým zaberie Smecta, ale bude to, bude to fajn. Ale napríklad čo je problém pri mačkách je to, že z ľudského portfólia liekov proti bolesti sa im nemôže dávať v podstate nič, čo by sa dalo nejak prakticky nadávkovať. Lebo tieto preparáty ako Ibuprofén, ktoré sú u nás dosť časté, kadejaké Diclofenac a podobne, tie sú inak ťažké aj pre psíky, tak pre mačky môžu byť absolútne fatálne. Čiže tam nešpekulovať za každú cenu, s tým, že či už chcem nejak ušetriť alebo čo. Ale to sú znova informácie, ktoré poviem človeku do telefónu, keď je v tej situácii. Buď prídite sem si zobrať, alebo kdekoľvek ste. Nájdite veterinára. Oplatí sa vám ísť zdvihnúť zadok, ísť ku lekárovi a kúpte si tieto lieky od bolesti pre mačku, lebo ju môžete zabiť s týmito bežnými liekmi.
JD: A keď teraz sa vráťme akoby o kategóriu späť, že nie lieky, ale vitamíny. Dostávajú naše psy a mačky v ich strave dostatok vitamínov? Alebo je veľmi dobré si nechať urobiť a teraz vymýšľam a oprav ma, ak sa mýlim, nejaký sken toho môjho zvieraťa a ten potom prípadne určí, že chýba K-čko, chýba Á-čko, chýba C-čko?
DM: Ono je to tak. Tá škála krmív, ktoré sú k dispozícii, je extrémne široká. Máme na trhu kvalitné krmivá až po vyslovene nekvalitné krmivá. Takže ja rozhodne si nebudem trúfať povedať to, že keď mačka, ktorá alebo pes, ktoré dostáva krmivo, kde kúpite kilo za euro päťdesiat, tak tam by som sa bál jednoducho povedať, že to zviera dostáva v krmive všetko čo čo má, lebo asi nedostáva. Ale väčšinou sú to aj zvieratá, ktoré dajme tomu, veľa vidíš, už na kvalite srsti. Keď príde zviera, ktoré je lupinaté, ktoré má matnú srsť. Proste nepekné, nech sa neurazí, ale jednoducho vidí, že to nevyzerá dobre. No tak tam asi je deficit vecí. Áno, dá sa urobiť to, že zoberieme krv a urobí sa vitamínový, vitamínový alebo minerálny profil. Ale toto už sú pecky, to už sú drahé veci. Tak potom pre mňa je prijateľnejšie, aj pre toho klienta a rozhodne aj preto zviera majiteľovi povedať, že: Pozrite sa, na draka sa tešíte z toho, že kupujete krmivo euro päťdesiat za kilo. Potom prídete so zvieraťom, ktoré už je aj obézne, lebo jednoducho z blbého krmiva sa sa priberá. Aj ľudia, hej, burgre v kuse, slané, lupienky, sprostosti. A vidíš mladého chlapca, mladé dievča proste obézni. Tak to je proste nie dobre. To je jasné, že to nie je dobré a to telo bude deficitné v mnohých ohľadoch. Čiže sa vrátim k otázke. Niekedy je pre majiteľa, skoro stále je pre majiteľa oveľa lacnejšie a pre zviera prijateľnejšie upraviť krmivo, o ktorom vieme, že dáva zlé. Tak mu povedať fajn, aký máme badžet? Toto viete dať? Tak proste kupujte krmivo za štyri eurá za kilo, lebo máte krmivá aj za 15 euro za kilo. Čiže ísť do tej lepšej cenovej a kvalitatívne, teda cenovo horšej kategórie, ale kvalitatívne nepomerne lepšej. A to zviera bude mať oveľa krajší a lepší život. A sme ušetrili hneď pri niečom niečom takomto sme ušetrili 60-80 euro za laboratórne testy. Nie stále vidíš deficit nejakého konkrétneho vitamínu na jednom klinickom príznaku u toho zvieraťa. Čiže dobre, dajme tomu, keď máme hlavne teda morské prasiatka, deficit vitamínu C, ktorý si nevedia oni vytvoriť sami a sú absolútne závislí na na príjme toho vitamínu zvonku. Fajn, tak tam bude mať problémy s ďasnami, problémy so zubami okrem iného, lebo sa im uvoľňujú zuby, ďasná nedržia celkom dobre, podobne krvácavé ďasná u ľudí. Hej, to je veľmi, veľmi podobný podobný prípad. Takže tam je im potrebné jednoducho pridávať C-éčko. Lebo darmo mi príde dievčatko so svojím morským prasiatkom a povie, že však kupujeme celú zimu, má jablká, celú zimu má banániky alebo proste šaláty a tak ďalej a tak ďalej. Cez zimu jednoducho toto ovocie je niekedy skôr bomba na dusičnany ako na vitamíny reálne. Takže to je to, čo nás stále už teraz aj tlačia. Radšej pekne od sedliaka. Zdravé jabĺčko, ktoré vieme kedy kde vyrástlo, kto ho zozbieral ako veci, ktoré k nám síce pekné prichádzajú, ale nevieme celkom si byť istí ich ich kvalitou. Sú samozrejme niektoré plemená, ktoré majú problém s niektorými minerálnymi látkami, napríklad Bulíky, bulteriéry nevedia celkom dobre využívať zinok, ktorý majú v krmive. Jednoducho, chýba im taká tá biochemická cesta, enzymatická výbava. A vtedy oni majú nekvalitné drápy, trieštivé zhrubnuté vankúšiky miesto tých pekných elastických, ktoré vydržia hodne veľa, tak vtedy vieme. A okej, tebe kámo treba pomôcť. Zinok je to, čo ti treba pridať. Dáme ti dajme tomu ešte biotín k tomu. Väčšinou sa to kombinujú tieto preparáty a to zviera má potom korekciu, korekciu stavu. Čiže neurobí človek chybu, keď má pocit, že tomu zvieraťu chce alebo proste. Čo ti dám na Mikuláša? No tak fajn, tak kvalitné multivitamíny. S tým nikdy neurobíme chybu. Koľko vitamínov vitamínov je dosť? Proste stále sa dá niečo pridať aj k dobrému krmivu, tam sa neurobí škoda. Škoda sa urobí vtedy, kedy sme lajdáci, dostáva lacák a ignorujeme to, že to zviera už naozaj nevyzerá dobre, nie je plne funkčné, no proste ide na tri valce.
JD: My si teraz s Dušanom urobíme krátku prestávku a po nej sa budeme rozprávať naďalej o tom, čo by malo byť v lekárničke, keď idem so svojím psom niekam na výlet. Nezabudnite nás sledovať na YouTube, Instagrame a Facebooku. O chvíľu sme späť.
reklamný odkaz: Nové ultra prémiové funkčné veterinárne diéty Alleva Care. Revolučný spôsob výživy v prípade ochorení mačiek a psov. Alleva Care kúpite u svojho veterinárneho lekára.
JD: Vitajte po krátkej pauze späť u nás v Shtoodiu v Banskej Bystrici, kde sa s Dušanom Magicom rozprávam o tom, čo všetko by ste mali mať vo svojej lekárničke, aby ste boli pripravení pomôcť vášmu štvornožcovi. Dušan, blíži sa jar a blíži sa, ako sa hovorí sezóna kliešťov.
DM: Tak.
JD: Prosím ťa, otvorme teraz trošku túto tému, že či je dobré mať so sebou vždy nejaký nástroj na vybratie kliešťa. Čo si myslíš o obojkoch, čo si myslíš o vodičkách? Aké máš preferencie, aké ty s tým máš skúsenosti.
DM: Jasné. Čo sa týka. No súvisí to, lebo z preparátov, ktoré sa používajú aktuálne a tá škála je našťastie veľmi, veľmi kvalitná. Naozaj každý si svoje nájde. Tam sú v podstate preparáty k dispozícii, ktoré buď majú repelentný účinok. To znamená, že ja by som toho, ten kliešť by sa nemal ani prihryznúť, pricucnúť na telo psíka a mačky bohužiaľ nemajú repelentné preparáty, lebo tá substancia ich zabíja absolútne, bohužiaľ spoľahlivo. Čiže buď používam preparáty také, kde ten kliešť sa na môjho psa ani nepricucne. Ale pozor! Treba čítať návod, lebo väčšinou tieto to sú pipetky hlavne, ktoré sa teda dávajú na kožu niekde v oblasti krku, hornej časti krku. Oni majú ten repelentný odpudivý účinok iba tri týždne. Celková účinnosť tej pipety je štyri týždne, ale ten posledný týždeň už len zabijú toho kliešťa, ktorý sa prihryzol. To znamená, že mne sa môže stať to, že ja nájdem mŕtveho kliešťa prihryznutého na mojom psovi. Vtedy je úplne najideálnejšie mať jednoducho tieto klieštiky špeciálne nástroje. Tieto sú pinzetky, kadejaké háčiky, ale vyslovene to, čo je písané, že je to na kliešťa. Kúpiš hocikde v chovprodukte alebo veterinárneho lekára. Toto máš so sebou, či to už vieš, využiješ na seba. Ja som minulý rok dvom susedom vyťahoval kliešte v čakárni, lebo proste mali pricucnutého. Čiže funguje perfektne. Pes, mačka, susedia, všecko fajn, stojí to niekde tri až päť euro. Máš pohoda. A potom sú preparáty také. To sú moji favoriti. Oni sú väčšinou vo forme granuliek, ktoré pes zbaští. A oni fungujú, sú rôzne, buď 1 alebo až 3 mesiace. A oni fungujú takým spôsobom, že veľa ľudí sa bojí toho, že ups, toto ja nechcem, lebo toto mi príde ako ťažká haluz, že niečo zožere a tri mesiace to funguje a zabíja. Netreba sa tak celkom báť toho, lebo ono to je tak, že ono to nekrúži, necirkuluje krvou cez vnútorné orgány po dobu troch mesiacov. Ono to prejde raz cez tráviaci systém, cez pečeň, krvou sa to rozdistribuuje, ale ostáva to v tkanivovom moku, v koži. To je to, keď chytíš cestný lišaj a sa nám robia také akokeby kvapôčky na tom škrabanci. To je ten tkanivový mok, ktorý preteká, keď je poranená koža, čiže táto substancia ona už si tam len čučí tie 3 mesiace a ona spraví to, že už zahryznutie sa kliešťa do kože je pre neho toxické, čo je veľký rozdiel oproti tomu, že kliešť musí ešte navŕtať cievu, ropovod, začať cucať, lebo to je to štádium, kedy vo väčšine prípadov dochádza vlastne ku infikovaniu, lebo kliešť nemá tie rôzne baktérie, vírusy alebo protozoá, ktoré spôsobujú tieto kliešťové ochorenia, na svojom vrtáku, ale má aj ich slinných žľazách a oni sa vlastne do tela dostanú až vtedy, keď začne cucať. Kliešť je absolútne geniálny mechanizmus. On má v sebe asi 5 alebo 6 chemikálií, ktoré použije, kým sa navŕta a začne cucať. Je tam proti svrbeniu, je tam od bolesti, je tam lokálne anestetikum, je tam proti zrážaniu krvi. No hotový labák, jeden malý šmejd. A ešte k tomu, za to kliešte idú tak blbo vonku, lebo on nielenže je prihryznutý a má také zuby a tie čeľuste ako pitbull, že sa drží on sa normálne pricementuje do okolia tej rany, čiže on je tam zafixovaný ako chemická kotva, keď máš hmoždinku. Čiže parádna záležitosť. No čiže, pri týchto preparátoch, pri tých tabletách, ktoré psík musí zbaštiť. No pravda už tá, že už teraz robia to aj vo forme pipiet. Ale to už vás váš veterinárny lekár zinformuje, že čo je pre vášho psíka najlepšie, tam to funguje tak, že už teda koža je jedovatá. Môže sa mi stať to, že ja toho kliešťa v drvivej väčšine prípadov nenacucaného a už asi aj zdochnutého vidím na psej alebo mačacej koži. Samotný výrobca udáva, že netreba ho nevyhnutne vyberať, lebo oni do toho dali ešte taký mumifikátor. Ten kliešť by v priebehu dvadsiatich štyroch hodín mal úplne zmiznúť, doslova sa rozprášiť. Ale veľa ľudí, veľa psíčkarov mi povie, že a nebudem teraz sa dívať na môjho stafíka, keď to tam má, ale úplne stačí len nechtom škrabnúť a ten kliešť vypadne. Čiže toto sú tie novšie preparáty. Tie staršie preparáty, veľa ľudí to bolo také aj nepríjemné, keď prišli, lebo dobre, dal dajme tomu 6-7 euro za tú pipetu a povedal, no tak fajn, okej, tak dal som pipetu, aj tak má kliešťa, sú mŕtve, ale sú tam a mne sa to hnusí. Ja to nechcem riešiť, nechcem to ani len vidieť. No tak vtedy prichádzajú na rad práve tie klieštiky kadejaké a jednoducho treba to odstrániť. Čo neslobodno robiť je..
JD: Áno, ešte raz, čo neslobodno robiť, je..
DM: No keď už s týmito klieštikmi sa skoro nikomu ešte nepodarilo urvať toho kliešťa, aby mu ostali zuby v tom. To väčšinou sa stane, keď to niekto prstami ťahá alebo inými pinzetkami. Čiže za to tak zvýrazňujem, že kúpte si v chováku poriadnu vec, čo je na kliešte. Nemusíte improvizovať. Nervózni budete, pes bude nervózny, blbo sa to robí s pinzetou na mihalnice, tak proste to radšej tam nechaj. Ale keď už sa stane, že urvem tie zúbky, nešpárať ihlou do toho, nesnažiť sa to vybrať, rozdráždiť. Minulý rok konečne už som toto počul aj čo sa týka inštrukcií pre ľudí, aby sa nesnažili rozšpárať si tú ranu a vyberať tie zbytočné hryzadlá, ktoré sú tam, lebo totižto tam dojde k tomu. Telo je schopné si urobiť akokeby imunitnú bariéru, také opevnenie okolo toho miesta, kde sa ten kliešť pricucol a tie patogény niekoľko hodín nie sú schopné prejsť cez túto bariéru. No dobre, len to platí za podmienky, že nezoberiem špendlík, ihlu a nejdem si do toho rýpať. Čiže je oveľa rozumnejšie urobiť to, že telo nechám si tam tie hryzadlá a v podstate telo si to vyrieši ako milión triesok, ktoré sa nám cez rok zabijú do prsta a nebežíme s tým na chirurgiu. Jednoducho spraví sa tam malá hnisavá ďobka. Hnis je v podstate zdravý. On vyžerie, dezinfikuje a pri treťom kúpaní nám to už praskne, ani si to nevšimneme a povieme aha, trieska je preč a to isté sa stane aj s týmito hryzadlami kliešťa. To isté platí aj pre psíka. Čiže keď som niekde vonku, či alpa, alebo mám so sebou nejakú dezinfekciu, alebo mám slivovicu, to je jedno. Prebehnem, len predezinfikujem tie hryzadlá, ale viacej ich neriešim. Telo si poradí.
JD: Povedal si niekoľkokrát, že dostaneme do psíka nejakú tabletu. No ale čo ak je s tým problém?
DM: Čo ak nechce?
JD: Máš.. čo ak nechce? Máš s tým nejaké tipy, triky ako čo najefektívnejšie dostať do psa tabletku, ktorú potrebuje, ale on ju nechce?
DM: Jasné. Vďaka slovenským bačom a rumunským tiež, že vymysleli bryndzu. Bryndza je fantastické, to je môj najobľúbenejší spôsob, ako dostať tabletku do psa alebo do mačky. Jedná sa totižto o to, že tieto, naši naši chlpáči majú veľmi radi soľ, tak ako aj my, keď ideme na pivo, stále dostaneme arašidy, slané, jasné, my si dáme tri pivá navyše, ale proste im to chutí. Dajú si to. To znamená, že ja viem väčšinou tá tabletka, ktorú potrebujem tým malým psíkom, ktorým je problém do tej malej pusy cez tie malé zuby cvakavé tam dostať tú tabletku. Jednoducho ten malý kúsok zabalím do malej guličky veľkej ako fazuľka, ako čerešnička napríklad hej a oni to zblajznu, ani nevedia, že vo vnútri bola tabletka. Tá bryndza jednak tým, že je slaná a to je atraktívne pre tie psíky. Ďalšia vec, čo je fajn je to, že ona má nejaký obsah tuku a ten tuk potiera tie nedobré chute alebo aj arómy tej tabletkoviny. Väčšina alebo veľa tabliet, ktoré sú pre psy a pre mačky sú síce písané na obale, že sú ochutené a všetko super, skoro to bude pes žrať sám, no neni to tak celkom pravda. Oni sú menší humus chuťovo ako nejaké nejaké ľudské. Ale nemusí to byť nevyhnutne taký zázrak, že to budú jesť sami. Ďalšia vec, ktorú ja mám veľmi rád je, ja preferujem maslo pred tavenými syrmi kvôli tomu, že do toho masla viete, či už zoberieš kúsok studeného masla s chladničky a obalíš tú tabletku, alebo prípadne tie tablety, ktoré sa môžu drviť, lebo nie všetky sa môžu, pozor na to. Zamiešam, urobím si kašičku s tým maslom, rozdrvená tabletka spolu s týmto a potom stačí psíkovi mačke len zľahučka pootvoriť pyštek a naberiem si to na palec túto maslovú pastu a len to natriem hneď za zúbky na horné podnebie. Vôbec sa nemusíte špárať hlboko do krku, pes ani mačka už to nevie vypľuť a v drvivej väčšine prípadov ani "kurňa" nemajú záujem to vypľúvať, lebo zbožňujú maslo. Za to hovorím, že radšej mám maslo ako tavené syry, lebo maslo sa v ústach veľmi rýchlo začne rozpúšťať a nelepí, nelepí jazyk o podnebie a tie zvieratá nechaosia, čo pri karičke sa niekedy môže stať alebo teda pri tavených, pri tavených syroch. A ešte jedna moja klientka vymyslela, čo by ma v živote nenapadlo samého toto skúšať. Ale mi povedala, Dušan, že tvoje maslo fungovalo štyri dni, ale môj med už funguje desiaty deň a dávala mačke. Tá mala problémy so štítnou žľazou, to znamená dvakrát denne tabletky doživotne. Takže pani bola motivovaná, aby niečo vymyslela, vyskúšala medík a mačička bola absolútne happy. A bol pokoj. A funguje to dobre aj u psov a mačiek. Med by som ale neskúšal u psa, u ktorého viem, že je alergik. Čiže to tam máme potom iné iné alternatívy. Takže asi čo sa týka tých podávaní liekov toto. Ja nie som tak celkom zástanca rozdrviť do zmiešať s vodou a striekačkou, lebo hlavne mačky majú veľmi citlivé chuťové vnímanie a tam keď dáte nejaký penicilínový liek, tak oni začnú strašne slintať a zrazu ľudia sú potom znova v chaose z toho, že hups tak zblajzla to, ale "kurňa" prečo má už 30 minút 15 centimetrovú slinu z úst? Bublinkujú, no vyzerá to monštrózne. Takže toto nie je môj, moja úplne favoritná cesta podávania.
JD: Dušan, otázka mojej ženy, s ktorou som komunikoval dnešnú tému. Takže moja žena sa ťa pýta, čo robiť, ak môjho psa poštípe had?
DM: Tohoto nám tiež začalo riadne pribúdať poslednou dobou. Pri hadovi je tak tá úplne liečba, ktorá sa používa. Či už ten pes je prinesený k veterinárnemu lekárovi alebo proste je to aktuálne nejaký prúšvih niekde v lese. Je podávať steroidy, ktoré nebudeš mať asi celkom so sebou v kapsičke, kým si proste nemáš, čo nebola nejaká predchádzajúca indikácia. Tak steroidy a potom to prekryť antibiotikami. Čiže pri hadoch je optimálne naozaj švihať dole z kopca a ísť ku veterinárovi. Tam nie je tak strašne veľa toho, čo môžeš urobiť. Vysávanie rany ústami a takéto veci, neodporúča sa. Posledne som zaregistroval aj to, že už ani u ľudí neodporúčajú nejak veľmi zaškrtiť tok krvi a proste jednoducho rýchlo, rýchlo k lekárovi. Môžeš, čo môžeš urobiť je to je, že ak je nejaká bystrinka alebo niečo takéto, navlhčiť a chladiť tú nohu, aby sa stiahli cievy a to vstrebávanie jedu bolo pomalšie do celkového systému. Čo by si ale človek mohol mať dajme tomu je aspoň tie antihistaminiká alebo teda antialergiká. Drvivá väčšina z nich sa dá úplne v pohode použiť u psov a mačiek. Tak toto by som určite dal.
JD: Dal by si, hej?
DM: Dal by som. Určite áno, lebo ono je to tak s týmito jedmi aj protijedmi. Tam napríklad, čo je zaujímavé. Už ja som sa pýtal aj humánnych lekárov. Chcel som zohnať, mal som pacienta, pohryzený vretenica. Volal som, počúvaj potrebujem antidotum proti teda jedu vretenice. Nemáme, nevedieme, už sa to prestalo podávať, lebo ten protijed spôsoboval väčšie alergické reakcie ako samotný jed vretenice. Vretenica je pre zdravého psa, zdravého človeka do dvoch, teda pre človeka skoro vôbec nie je jedovatá alebo teda smrteľne jedovatá. Zdravý silný človek by to mal dať celkom v pohode a pes aj malý pišišvor. Minulý rok sme mali akurát jazvečíka spod Štefáničky cvaknutý vretenicou. Jednoducho do dvoch hodín treba sa dostaneš k veterinárovi, ale ten pes tie dve hodiny dá, hej? Čiže netreba nejak veľmi nerobiť viacej ako je nutné. A úplne perfektnú pomoc sám v prírode nemôžeš dať. Čiže tam naozaj ukončiť výlet a bežať k veterinárovi. Ale ten Zodac, to by som, to by som dal. Môže, tak je to aj medzi ľuďmi, že kto je alergický, kto nie je alergický, na čo som alergický. Minulý rok som nebol alergický na toto a toho roku som, proste mení sa to, vrávorá sa to. Čiže naozaj sa môže stať to, že ten to antihistaminikum, ktoré by sme mohli mať k dispozícii, tak tomu psíkovi môže pomôcť, lebo ten jed je tiež to obsahuje bielkoviny, čiže je to substancia, ktorá môže vyvolať alergickú reakciu toho telíčka. Čiže prečo ho nedať? Treba ho dať. Kľudne sa dá potom u veterinára už pokračovať s kortikoidmi po tom, čo boli dané tieto. Čo by som nedával je dajme tomu náš acylpyrín, paracetamol a tak ďalej. Tieto veci, lebo oni zhoršujú, oni zhoršujú zrážanlivosť krvi a už samotný jed vretenice. On je tuším, že neviem úplne presne proporčne, ale myslím, že je to nejak tak pol na pol, že je neurotoxický, čiže neurologické, nervové príznaky a pol je práve jedovatý pre krv, rozpad krviniek, zvýšená krvácavosť a tak ďalej a tak ďalej. Čiže netreba tam. Čo by nebolo veľmi šťastné sa dívať na to. Panebože, mal dva zuby zahryznuté v labe, tak prečo by som mu nemal dať nejaké lieky od bolesti. Hej, no preto, lebo v tomto prípade nám môžu ten stav ešte zhoršiť. Čiže tuná by som bol úplne happy s tým studeným obkladom, polka Zodacu a švihať, švihať.
JD: Prosím ťa u ľudí zvykne byť závislosť na liekoch. Deje sa niečo podobné aj u zvierat?
DM: Našťastie veľmi nie. Ono sa hovorí, že keď niektorý epileptici alebo teda. Dával sa Diazepam, ale ten je taký. Ten by teoreticky vedel urobiť závislosť, ale napríklad mačku by asi zabil skôr pri dlhodobom podávaní ako by vznikla závislosť. Taká typická závislosť ako ľudská hej, že "Bože, ja neviem zaspať, kým si nedám Xanax" a tak ďalej. No asi nejak veľmi často to nevídame. Niežeby sme nedávali niektorým psom, lebo tým, že zvieratá starnú a žijú oveľa dlhšie, ako žili pred päťdesiatimi rokmi, tak sa u nich objavujú úplne rovnaké alebo pre nás tak by som povedal, že nové problémy ako je senilita, zábudlivosť, dezorientácia. A tam sa používajú v mnohom práve preparáty, ktoré sú určené pre ľudských seniorov alebo geriatrikov. Ale našťastie zatiaľ to nie je také nejaké masívne. Alebo aspoň ja som nemal takú skúsenosť. Ani som nepočul kolegov, že by niečo takéto takéto mali, ak nevoláme závislosť to, že ten pes naozaj alebo mačka trpí, ak nedostáva svoje lieky od bolesti. Ale to je potreba, to nie je závislosť. Ale keď už padlo slovo slovo závislosť. Už sme mali pár prípadov, kedy väčšinou to boli psy, našli marišové koláčiky alebo proste zožrali majiteľovi jointa. Je to blbý pohľad, veľmi nepríjemné. Čiže ľudia by si mali dávať pozor. Jednak nech to neberú vôbec, ale už keď okej, ich rozhodnutie. Ale naozaj dávať pozor, aby sa k tomu nedostali domáce zvieratá. Mariša nemá samotné antidotum, čiže tam je naozaj len infúzkovanie, diuréza, snažiť sa vyplaviť ten preparát z toho tela. Len je to strašne nafigu, keď ja mám mať potom hospitalizovaného psíka, ktorý už 36 hodín chytá iluzórne muchy a je úplne mimóza. No takže načo by ľudia mali dávať pozor, je to hlavne ak majú v domácnosti starých ľudí alebo sami berú lieky na srdce napríklad. Hej, ak mi vypadne tabletka z ruky, tak "kurňa" sa snažím ju nájsť, lebo už sme mali to, že psíky požrali antikoncepčné tabletky ľudské. Alebo práve pojedli práve takéto lieky na srdiečko, srdcové problémy, to už hej.
JD: To už nie je sranda.
JD: Je tu nejaká téma, ktorú ja som neotvoril a ty by si o nej ešte niečo vrámci našej debaty chcel povedať?
DM: Prešli sme hodný hodný kus. Ja by som len chcel veľmi, veľmi zvýrazniť to, že neváhajte zdvihnúť telefón. Zavolajte svojmu veterinárnemu lekárovi alebo aj cudziemu, keď ten váš vám nezdvihne telefón. Bežne odpovedáme na otázky ľuďom, ktorí niekde majú nejaký problém. Spýtajte sa zverolekára. Nehanbite sa pýtať aj na druhý názor. Váš veterinár vám niečo povie. Nezdá sa vám. Spýtajte sa druhého veterinára. Radšej ako keď toto sa mi nezdá, tak idem rovno na Facebook. Toto je nebezpečné. Však nás je dosť na Slovensku, takže konzultujte si tieto veci. Niekedy, čo je veľmi dôležité, je správne načasovať svoju svoju aktivitu a riešenie, riešenie tohoto problému u svojho zvieratka. Ja to chápem, že niektorí ľudia sú takí, že zviera vynechá večeru a už volajú zverolekárovi. Tam ťažko niečo múdre poradím, lebo ešte nemáme žiadne klinické príznaky. Nič sa neobjavilo. Fajn, ale ja radšej budem mať tento prípad a požiadam toho človeka. Zavolaj mi aj zajtra ráno, že či vynechal aj raňajky, či sme, či sa nezvracalo cez noc, či nebola hnačka. Ako byť bohorovne trpezlivý a klasika v piatok večer o šiestej zavoláte už potom veterinárovi s tým, že no ja potrebujem diagnostiku, lebo pes mi ju už alebo mačka tri-štyri-päť dní hnačkuje zvracia a tak ďalej. Úplne reálne choďte vy v piatok večer zháňať svojho všeobecného lekára, nech vám ide začať robiť teraz kompletnú diagnostiku a tak ďalej. Títo ľudia potom idú na urgent a na urgente lekári plačú opodstatnene, že tam ľudia chodia s koninami a päťdňovými problémami. Čiže tuná nie je podľa mňa nejaký algoritmus, že čo je veľa, čo je málo. Taký zdravý rozum, keď vidím, že to psíča mača nežerie, grcá a nie je absolútne tak happy ako býva, no tak tam čo chceš čakať štyri dni? Aj po dvoch dňoch ideš. Fajn, ja odmerám teplotu, ja skontrolujem, nájdeme boľavé brucho, hento tamto. No nie ja, ako hociktorý veterinárny lekár v tom zmysle. A riešiť tu tú diagnostiku. Zanedbané veci sa riešia oveľa dlhšie a tým pádom sú drahšie pre majiteľa. Čiže netreba byť chaosík, ale ani.. ale radšej byť chaosík ako darebák.
JD: Zdravý rozum.
DM: Zdravý rozum.
JD: Veľmi pekná bodka po dnešnej epizóde Zverissima. Ďakujem ti veľmi pekne za účasť v našom podcaste.
DM: Ja ďakujem za pozvanie, bolo to skvelé.
JD: Ďakujeme.
DM: Aj ja.
Zverissimo vám prináša Pharmacopola, veterinárna distribučná spoločnosť. Pharmacopola pomáha tým, ktorí sa starajú o spokojný život našich miláčikov.