Ako sa intolerancia a alergia diagnostikujú? Čo je to eliminačná a provokačná diéta? Radšej ísť na ambulanciu zbytočne ako si zviera diagnostikovať sám. Škvŕkanie v bruchu je prirodzené. Choroby zvierat často lícujú choroby ľudí. Najčastejšie spôsobuje alergiu kuracie mäso. Prečo naše jedlo pre zviera nie je vhodné? Čo im do misky naozaj nepatrí? Čokoláda, avokádo, hrozno, hrozienka a pozor na xylitol (brezový cukor). Pre menšie plemeno môže byť aj koliesko šunky fatálne. Ak máte doma mačku, treba dať pozor na bežné izbové rastliny. Čo, keď pes nezožerie všetko, čo dostane do misky? Prečo pes žerie cudzie ho**? Može mu niečo chýbať v strave, ale môže to byť aj psychologického pôvodu. Na tému alergií, intolerancií a tiež nevhodného stravovania sme sa rozprávali s veterinárnou lekárkou Majkou Svitkovou.
JD: Ahoj Dvojnožci, moje meno je Jano Dobrík a vítam vás pri počúvaní a sledovaní ďalšej časti podcastu Zverissimo, podcastu o zvieratách. Mojím dnešným hosťom alebo hostkou tu v štúdiu v Banskej Bystrici je obchodný zástupca pre spoločnosť Pharmacopola a veterinárna lekárka Mária Svitková. Mária ahoj.
MS: Ahoj.
JD: Mária, vitaj u nás. Naša dnešná téma znie Čo im do misky nepatrí. Asi je to jasné, že sa budeme rozprávať o tom, čo áno a čo nie, čo môžu a čo nemôžu naše psíky a mačky spapať a prečo to môžu a prečo to nemôžu. Začal by som teda otázkou, že pri akých signáloch alebo kedy spozornieť, že sa s bruškom alebo s trávením u môjho psa a mačky niečo deje?
MS: No treba spozornieť práve vtedy, keď uvidíme niečo nezvyčajné. Že psík napríklad odmieta krmivo, že mu začína viac škvŕkať v brušku, že začína častejšie chodiť na veľkú potrebu, takzvané hnačky.
JD: Áno.
MS: Alebo začína zvracať. Vtedy naozaj musíme spozornieť, lebo to už nie je fyziologické a treba v najlepšom prípade navštíviť veterinára.
JD: A nemusím sa cítiť, že som iba zbytočne v panike, keď môj pes akože trochu mu zaškvŕka a možno jedenkrát sa vyvracia a hneď by som mal kontaktovať alebo utekať k veterinárovi? Je to v poriadku?
MS: Tak tak to určite nie je. Treba spozornieť, keď je to už nejaké to úpornejšie vracanie, viac zvracia ten psík, viac mu škvŕka v brušku ako je to normálne. Lebo tak isto ako aj ľuďom škvŕka v bruchu, tak isto škvŕka v bruchu aj tým zvieratkám. Je to úplne prirodzený proces v tele. Ale samozrejme, keď už je to v nejakom veľkom množstve. Ja si myslím, každý človek vie odhadnúť, že už toto asi nie je normálne. Tak isto to zvracanie a aj tie prehánky takzvané, tak vtedy určite treba zájsť za veterinárom. Samozrejme, keď raz preženie toho psíka alebo raz sa vyzvracia, určite netreba bežať hneď na ambulanciu, ale keď už je to častejšie a je toho viac, tak určite treba zájsť za tým veterinárom, aby sme niečo nepodcenili.
JD: Povedala si, že tak isto ako je to pri ľuďoch, že nám škvŕka v bruchu, tak je to aj pri mačkách a psoch a pri ľuďoch je momentálne, aspoň teda ku mne sa to tak nejak dostáva z každej strany, čoraz bežnejšia alergia na potraviny alebo intolerancia na potraviny. Je niečo podobné akože teda alergia a intolerancia aj pri zvieratách?
MS: Určite áno. Tak isto ako u ľudí, tieto choroby sú aj u zvierat. Ono sa dá povedať, že v podstate choroby zvierat lícujú choroby ľudí. Veľakrát aj to, čo má majiteľ tú danú chorobu, akokeby to zviera to prebralo aj na seba a tak isto je to aj s alergiami. Hej, nemusí mať vyslovene zviera takú alergiu ako má majiteľ, ale má tú alergiu alebo intoleranciu. Ono je to aj rozdiel, čo je alergia, čo je a čo je intolerancia.
JD: Povedzme si, povedzme si.
MS: Áno, intolerancia je vlastne neznášanlivosť nejakého, nejakej časti stravy, ak sa bavíme teda o krmivách. A vlastne táto je to taká precitlivenosť organizmu a trvá to tak dlhšie. A môže v podstate aj sama odznieť. Kdežto alergia je takisto precitlivenosť organizmu na nejaký ten podnet, ale tá reakcia organizmu je dá sa povedať okamžitá alebo veľmi rýchla. Toto je vlastne rozdiel medzi tou intoleranciou a alergiou.
JD: A kto mi povie, že moje zviera má intoleranciu alebo alergiu? A na čo konkrétne? Predpokladám, že teda veterinár, keď by som tam prišiel. Asi keď vymyslím nejaký príklad toho, že môj pes pravidelne vracia a odsledoval som, že to teda nie je normálne. Hoci som nezmenil možno krmivo alebo výrobcu nejakého nejakého krmiva, idem za veterinárom, on pravdepodobne urobí nejaký, keď to akože úvodzovky hore dole, sken toho toho telíčka, toho traktu a povie mi na čo je prípadná intolerancia alebo alergia?
MS: Áno, v podstate áno. Keď si zoberieš svojho psíka, na ktorom si niečo spozoroval nezvyčajné k veterinárovi, samozrejme veterinár urobí všetky potrebné vyšetrenia. Nemusí to byť len alergia, ktorá spôsobila napríklad to zvracanie. Môžu to byť aj nejaké iné choroby. Hej, alebo teda tú hnačku. Takže veterinár v podstate zistí, čo bolo príčinou toho toho zvracania alebo tej hnačky a môže sa dostať práve k tomu, že to bola alergia alebo intolerancia krmiva.
JD: Tu keď som si robil prípravu na dnešné nahrávanie, tak mám tu mám tú otázku, ale myslím si, že sme toho zodpovedali, že ako postupovať, keď mám teda podozrenie, že sa niečo dlhodobo, či už teda v intolerancii alebo v alergii s mojim zvieraťom deje, tak je to asi tá návšteva, konzultácia a následné vyšetrenie odborníkom? Alebo som niečo opomenul?
MS: Myslím si, že asi si nič neopomenul. Určite najlepšia verzia je zobrať zviera a ísť za veterinárom, aj keď možno to bude nechcem povedať, že zbytočné, ale nebolo to možno treba riešiť až s veterinárom. Ale je to vždycky lepšie ako si to hľadať na internete a diagnostikovať si to zviera sám.
JD: Na čo, na čo možno, keď to tak zoberieme z dvoch pólov, na čo je tá najčastejšia alergia alebo intolerancia a na čo takmer nikdy sa nemusím báť, že toto moje zviera môže zjesť. Pretože je veľmi nízka alebo žiadna pravdepodobnosť, že by to mohlo alergiu alebo intoleranciu spôsobiť.
MS: No toto je taká možno troška záludná otázka. Ale, ale najčastejšie alergie sú v podstate na kuracie mäso, kuracina. Veľakrát sa to dá vyriešiť len zmenou bielkoviny, čiže vymeníme mäso za mäso. Najčastejšie stačí vymeniť, čo je z bežne dostupných granúl a tých mies, mias tak sa prechádza na jahňacinu alebo rybky. Ale niekedy ani to nemusí pomôcť a vtedy nastupuje diagnostika.
JD: Majka tým, že nie som úplne z fachu a nie som odborník, tak by ma zaujímalo a možnože aj našich poslucháčov a všetkých, ktorí nás buď pozerajú, alebo počúvajú, že aké sú tie rôzne spôsoby diagnostiky, ako môže odborník veterinár diagnostikovať, že či sa jedná o alergiu alebo o intoleranciu a na čo konkrétne?
MS: Takže vlastne diagnostiky sú rôzne pri týchto alergiách, keď už teda vieme, že by mohlo ísť o alergiu a nie je tam iný problém, neviem napríklad parazity alebo pretočený žalúdok alebo nejaká fakt, len nejaká elementárna chyba, ktorú spravil ten majiteľ, vtedy dá sa povedať, že možno taká najjednoduchšia je, ale najjednoduchšia, ale možno aj najťažšia je takzvaná eliminačná diéta.
JD: Čo to znamená?
MS: To znamená práve to, čo som spomínala, že vymeníme bielkovinu. Čiže vlastne vieme, že teraz psík papá granulky s kuracinou, tak skúsime niečo, čo zatiaľ nemal. Nemal tú jahňacinu, dáme mu jahňacie mäsko. Táto eliminačná diéta by mala trvať optimálne okolo 8 až 12 týždňov. Vtedy by nemal žrať nič iné, len tú diétu, ktorú dostal od veterinára. Samozrejme môžu byť psíky alergické alebo teda aj mačky alergické aj na obilniny, na škrob. Čiže vtedy sa vylúčia aj obilniny. To znamená ani piškótky, pamlsky a podobné záležitosti. Hej, naozaj iba to dané krmivo, ktoré odporúča veterinár a iba to to zvieratko skrmujem. Častokrát sa stáva, že po nejakom čase, keď prídu na kontrolu, vidíme, že to zvieratko sa zlepšilo. Aj sám majiteľ to povie, ale stále tam čosi nehrá. A veľakrát sa naozaj stáva, že pri tom rozhovore s majiteľom oni nakoniec prezradia, že ale tak my sme dali tú piškótku ako odmenku a to je veľká chyba, pretože vlastne narúšajú ten proces toho testovania. Tak to my nevieme zistiť a nevieme povedať, že či tam tá alergia na toto je alebo nie je. Hej, čiže na toto treba dávať pozor. To je vlastne tá eliminačná diéta. Keď prebehne tých 8 až 12 týždňov vlastne potom sa spraví provokačná diéta. Čiže sa vráti znova tá pôvodná bielkovina a vtedy sa uvidí, že či to zviera zareaguje alebo nie. Ak to je len intolerancia, zviera by reagovať nemalo. Môže pokračovať aj v kuracie, alebo to striedať. A ak zviera zareaguje, vlastne sme si ako tvrdili, že na tú kuracinu alergické je. Hej, čiže vlastne toto je eliminačná diéta. Potom sa robia vyšetrenia z krvi. Kedy sa zvieratkám odoberie krv, pošle sa do laboratória a tam nám odtiaľ vyjdú výsledky podľa toho, čo sme chceli testovať. Pretože nie sú alergie len na krmivá, ale sú aj alergie na rastliny, roztoče, plesne a tak isto aj na ostatné zvieratá.
JD: Alergia na ostatné zvieratá...
MS: Presne tak, môže byť aj pes alergický na mačku, mačka na psa.
JD: Dobre a keď sme to porovnávali s ľuďmi a človek je často alergický na zviera, je je aj prípad, že je zviera, pes alebo mačka alergická na človeka?
MS: To teda neviem. S tým som sa teda nestretla a myslím, že som to nevidela ani v tých testoch. Ale možné to je.
JD: Uuu, nová kolónka do testov vďaka Zverissimu.
MS: Potom ešte máme vlastne jeden typ testov, ktorý sa ale nerobí až tak často u zvierat. Ľudia to môžu poznať z ambulancií u svojich alergológov. Sú to vlastne intradermálne testy, kedy vám do kože pichajú alergény. Určite ste to viacerí zažili, kedy vám nakvapkajú na kožu rôzne tie alergény, popichajú a vy čakáte nejakých 15-20 minút, či zareagujete alebo nie. To isté sa robí u zvierat, ale keďže zvieratko sa hýbe, aby sa nemuselo setovať, tak vlastne sa to robí väčšinou na bočnú stranu tela. Vyholí sa taký štvorček alebo obdĺžnik a vlastne intradermálne do kože sa napichajú alergény. Tak isto, počká sa a uvidí sa, že čo, čo zareaguje.
JD: Ak to stále tak porovnávame a podľa mňa veľmi dobre s ľuďmi. A teraz je taká doba, že tých intolerancií a alergií je stále viac a viac. Je takýto nešťastný rastúci trend aj pri zvieratách, pri mačkách a pri psoch?
MS: Určite áno. Všetko to súvisí aj s prostredím, aj s možno príbuzenských krížením, genetikou. A často teraz sa stretávam s tým, že už veľakrát sú alergické aj tie tzv. oriešky, čo sa stále hovorilo, že tieto kríženčeky sú v podstate nesmrteľné psíky ak to môžem takto nazvať. Že že máločo im je, tak veľakrát už mi kolegovia hovoria, že majú aj takýchto alergikov.
JD: Ak je dnešná téma, Čo im do misky patrí a čo im do misky nepatrí, skúsme to zobrať z toho druhého, toho horšieho konca, dá sa paušalizovať, že toto naozaj zvieratám do misky nepatrí?
MS: Áno, dá sa to takto povedať, lebo sú vyslovene potraviny, ktoré sú toxické pre zvieratá.
JD: Poďme na to.
MS: Tak isto aj rastliny.
JD: Dobre.
MS: To je skôr dôležité pre mačkárov by som povedala, ale oni väčšinou už vedia, že ktoré rastlinky doma mať môžu / nemôžu. Napríklad počas Vianoc sú obľúbené vianočné ruže. Tá je pre mačku toxická. Tak isto úplne tie najbežnejšie domáce izbové rastliny ako svokrine jazyky, rôzne tie dracény, fikusy alebo z vonkajších napríklad oleandre, to všetko je toxické. Hej, mačky radi ohryzkávajú. Takže pokiaľ má niekto mačku, tieto rastliny z domácnosti vylúčiť. Keď chcú mať rastlinky, treba si kúpiť nejaké také, ktoré mačkám vyhovujú, nevadia. Potom, čo sa týka krmivá, asi taká najznámejšia je čokoláda. Hej, to to asi vie každý, aj mačkár, aj psíčkar, že že tá čokoláda je naozaj nebezpečná pre to zvieratko. A samozrejme čím tmavšia, tým horšia. Vtedy stále menšie a menšie množstvo stačí, aby aby bol problém s tým psíkom. Potom z takých ďalších vecí, ktoré by tie zvieratká nemali jesť je napríklad avokádo, ktoré je momentálne veľmi moderné. Čiže avokádo tak isto nie. Hrozno, hrozienka, hej hrozienko je len teda vysušené hrozno. Takže toto takisto nie. Potom, čo je ešte teraz taká dosť moderná záležitosť xylitol, brezový cukor, ten je tiež toxický. Tam tiež na toto treba dávať pozor, aby ste si nechtiac neotrávili psíka. Čo som bola na jednej prednáške, tam bol spíker z Ameriky a hovoril, že už mali prípad, kedy pes veľký labrador použil balíček žuvačiek a vykrvácal. Už mu nebolo pomoci. Väčšinou sú to tie "sugar-free" potraviny a tam je práve ten xylitol a môže to spôsobiť aj toto. Čiže na toto treba dávať pozor. Napríklad, možno by ľudia povedali, že aj čaj je nebezpečný pre zvieratká, ale čaj napríklad môžu. V rozumných množstvách môžu. Dokonca niektorí veterinári odporúčajú, keď sú nejaké zakašlané psíky, prechladené psíky, alebo keď majú problémy s močovým ústrojenstvom, urologický čaj, tieto zakašľané kašľajúce kýchajúce psíky čierny čaj s medom. Takže čaj napríklad môžu.
JD: A o tom, že či môžu naše domáce zvieratká, psy a mačky papať aj našu stravu. Možnože priamo z taniera sa s Majkou budem rozprávať po krátkej pauze. Nezabudnite sa prihlásiť na odber našich videí na YouTube a sledujte nás na Instagrame a Facebooku.
reklamný odkaz: Hľadáte prírodnú stravu v harmónii s prirodzenými potrebami vášho psa? Presne také sú krmivá RAW Paleo s čerstvým hovädzím mäsom, bez obilnín a konzervantov. Nájdete v každom dobrom pet shope.
JD: Dámy a páni, vitajte späť! Sme tu opäť v Banskej Bystrici v našom Shtoodiu a s Majkou sa rozprávame o tom, čo do misky patrí a čo do misky nepatrí. Tesne pred reklamným brejkom som sa opýtal alebo nás všetkých som tak nejak nabažil na tú tému, že či je správne alebo nie je správne dávať mačke a psovi ľudské jedlo, dokonca že možno priamo z taniera. Tak ako to je?
MS: No určite to vhodné nie je. A prečo? Preto, lebo my si jedlo solíme, koreníme a povedzme si pravdu, veľakrát jeme aj nezdravé jedlo. Predsa len ten zvierací zažívací trakt je trošička iný ako náš. A hlavne u mačky. Mačka je striktný mäsožravec, čiže, čiže tam to trávenie je úplne iné alebo úplne.. Je iné ako naše. No ale čo je najväčším problémom, čo sa týka nášho jedla pre zvieratká je naozaj tá soľ a korenie. Pre nás to môže byť množstvo soli v pohode, i keď aj tak vieme, že veľakrát prijímame tej soli viac, ako by sme mali, ale pre hlavne tie menšie psíky to môže byť fatálne. Kolegyňa mala taký prípad, kedy jej prišli s myslím, že to bol pražský krysařík, proste psík v podstate dá sa povedať, že zomieral a prišli na to, že dostal koliesko šunky. Hej a jednoducho toho psíka tak odpálilo, že mal problém s pečeňou, s pankreasom a ledva ledva ho dali dokopy. Čiže niekedy naozaj jedno koliesko môže byť fatálne. Hej, ale tak ako som povedala tá soľ, to je to je asi také najhoršie pre tie zvieratká, pretože potom im môžu začať zlyhávať obličky, poškodzuje sa pečeň a jednoducho sú problémy.
JD: Existuje pri mačke a pri psovi niečo ako vypumpovanie žalúdka?
MS: Áno. To sa robí, ale chvalabohu nie často. A skôr by som povedala, že teda pri otravách.
JD: No a čo sa stane, ak napríklad nezmením stravu, nezmením ani to množstvo, ktoré bežne dávam psovi, dám, dám mu to pekne do misky. Úplne všetko prebehlo ako vždy. A ten pes to nezje alebo zje iba trošku. Je to bežný stav alebo je to práve naopak signál, že sa niečo deje a niečo nie je v poriadku?
MS: No toto by som za bežný stav nepovažovala. Určite sa s tým zvieratkom niečo deje. Hej, väčšinou ak správne kŕmime, tak sa dáva také množstvo krmiva, ktoré zviera zje na to jedno kŕmenie. Možno pri mačkách je troška rozdiel, že niektorí uprednostňujú, že tie granulky sú stále vyložené a mačka príde a zoberie si kedy chce. Ale dá sa toľko koľko má mať na deň. No ale samozrejme ak ten psík nezožerie to krmivo. Mali by sme spozornieť, lebo to už signalizuje, že niečo so psíkom nie je v poriadku. Či už má problémy s trávením alebo má nejakú inú chorobu, možno má len teplotu a alebo ho bolí hrdlo. A samozrejme, ako aj nás, keď bolí hrdlo, škriabe nás v hrdle, zle sa nám prehĺta. To isté je aj u zvierat. Hej, a granulky sú tvrdé, môžu ho dráždiť, takže aj preto môže odmietať to krmivo.
JD: A čo také najjednoduchšie vtedy môžem spraviť, že vynecháme deň, deň a pol, možno dva krmivo vôbec?
MS: To určite nie.
JD: Okej.
MS: Proste zvieratko musí papať tak ako aj človek musí jesť aj to zvieratko musí papať. A najlepšie by bolo ísť k veterinárovi, lebo môže to byť naozaj už náznak nejakého ochorenia.
JD: Lebo práve u nás doma to tak funguje. Teda že v miske naozaj nikdy neostane nič. Párkrát za tých 13 rokov sa stalo, že odmietla žrať a vždy sme vtedy spozorneli, pretože to bol očividný signál, že sa niečo deje. My sme to ale teda vyriešili takým tým 24 hodinovým pôstom. Teraz počúvam, že to možno nie je úplne najlepší spôsob, ale poklopem nám to zatiaľ vždy fungovalo, že keď si trošku akoby to malé telíčko, máme malého jacka russela, keď si to malé telíčko trošku oddýchlo od tých tráviacich procesov. Čo nám ale on ona dala na známosť, tak potom sa to celé tak nejak príjemne upravilo a som rád, že sme kvôli tomu nikdy zatiaľ nemuseli volať veterinárovi alebo utekať niekam na pohotovosť. Keď ale hovorím o mojom psovi, Pepsi sa mimochodom volá. Často sa nám stáva, že keď niečo, ale to ja neviem, až následne to odpozorujem, keď zjedla niečo, čo nemala alebo čo jej ako sa hovorí nesadlo, tak potom von na záhrade papá trávu. Čo sa vtedy deje?
MS: No pre niektorých psíkov môže byť jedenie trávy aj zábavou. Alebo že im chutí a takto.. Čiže je to normálne.
JD: Aha, a ja to mám teda odpozorované, že to je vyslovene vtedy, keď je nejaká ťažoba na žalúdok a nejde to ani stráviť a nejde to ani jedným ani druhým koncom von. Tak jednoducho sa nažere tej trávy, aby sa toho zbavila, tej ťažoby toho nestráveného jedla alebo toho toho niečo, čo sme možno neodpozorovali, neodpozorovali, že zjedla. Ale niektoré psíky to majú ako zábavu alebo ako chuťovečku?
MS: Áno, dajú si troška trávičky a sú spokojní. Ale, ale samozrejme častokrát je to aj práve tak ako si povedal, že ten psík cíti, že povedzme, že je mu ťažko na žalúdok ako sa ľudovo hovorí. A chce si nejako pomôcť. Tak vlastne tie látky z trávy pomôžu tomu psíkovi sa vygrcať. To isté aj mačky. Oni väčšinou žerú trávu vtedy, keď sa potrebujú zbaviť chlpov, tzv. trychobezoárov. A vlastne vtedy spapajú trávu a vygrcajú to. Dokonca mačkám veľakrát aj pestujú trávu v črepníčkoch a takto. Takže, takže kľudne ako je to, dá sa povedať tiež normálne, to zviera vie, prečo to robí, ale zase na druhej strane, niekedy to môže aj signalizovať zlé kŕmenie, kedy napríklad môže chýbať nejaká vláknina v strave alebo možno aj nejaké vitamíny.
JD: No a čo sa stane teraz, keby sme to vyhrotili do takej extrémnej situácie, že môj pes zožerie niečo, čo okolo jedla ani nešlo. Teda nehovorme ani o intolerancii, ani o tráve, že sa jednoducho vygracia a všetko je okej, ale zožerie hračku alebo gumu alebo niečo papier, servítku, niečo fakt, že, že očividne nesprávne. Čo vtedy?
MS: Vtedy treba spozornieť, ale niektoré veci zo psíka vedia vyjsť aj samé alebo z mačky. A niektoré sa bohužiaľ nedostanú. A vtedy musí byť zásah veterinára. Poväčšine keď sa zožerú nejaké loptičky, kôstky a podobné záležitosti, kamene napríklad často žerú psy. Vtedy už bohužiaľ musí nastúpiť operácia častokrát, lebo potom by sa mohlo stať to, že sa vlastne zapácha tá tráviaca sústava a bol by problém. Ale ako som povedala, niekedy psíky samé vyzvracajú to, čo zožrali. V podstate im to nesadlo, ťaží ich to, chcú sa toho zbaviť, vygrcajú sa, alebo to vyjde tým opačným koncom.
JD: Miska. To slovo je aj v názve dnešnej témy. Je to naozaj taký svätý grál? Je to taká alchýmia. Je to tak dôležitá vec, že pes je naučený žrať z misky? Alebo je to v podstate jedno, že či mu to dám z ruky, alebo mu to hodím vedľa misky, ako to je?
MS: Ale zožerie rovno z vreca, že?
JD: Alebo (smiech).
MS: No určite miska je dôležitá. Je miska dôležitá napríklad pri psoch máme aj misky pre dlhouché plemená, napríklad kokre, že im nepadajú tie uši do misky, ale tie misky sú také vyššie a ušká padnú vlastne po tých stranách misky. Ale možno čo je také zaujímavejšie psy alebo mačky, ktoré sú vyslovene že pahltné, žerú ako divé, keď tak mám povedať. Existuje, existujú rôzne typy misiek, tzv. spomaľovacích misiek. Sú to rôzne, také ako labyrinty. Niekedy sú to vyslovene až hlavolamy, že musia tam po poposúvať nejaké okienka, aby sa dostali ku žrádlu. Ale v podstate tá miska vyzerá asi tak, že je to klasická miska a vnútri má nejaké výstupky, aby ten pes nemohol celou papuľou nabrať, ale vyslovene musí postupne vyberať tie granulky. A potom ešte, ale skôr to sa u mačiek používa, sú tzv. lízacie podložky, kedy sa natrie krmivo na tú podložku a musí ju zvieratko zlízať, takže sú všelijaké pomôcky. A čo sa týka materiálu, tak samozrejme materiál taký, čo je čo najjednoduchšie udržateľný alebo teda udržiavateľný. Hej, čiže nejaké keramické misky, oceľové alebo kovové teda misky. Jednoduchá údržba. Tak isto pre mačky je vhodné používať misky, ktoré sú nižšie a širšie, aby sa im tam zmestila pohodlne hlavička a aby si nedráždili fúziky.
JD: A ty si zástanca kŕmenia, teraz keď hovorím o psoch, 1 krát za deň, alebo tú porciu podľa nejakej tabuľky rozdeliť na ranné a večerné kŕmenie.
MS: Ja som za minimálne dva razy denne.
JD: Minimálne dva razy, aha.
MS: Ako tie šteniatka určite treba častejšie, ale dospelý pes tam dva-tri razy, podľa toho ako ten majiteľ môže. Ale ja som za tie dva razy určite, pretože nie je to také nárazové na tú tráviacu sústavu. Že v podstate pol dňa si trávi jednu porciu, pol dňa si trávi druhú porciu.
JD: Majka, ja sa takto na záver opýtam ešte takú vec, že: Je normálne, keď pes zožerie hovno?
MS: (smiech) Určite nie. Určite to normálne nie je. I keď vieme, že sa to častokrát stáva. Môže to byť alimentárneho pôvodu. To znamená, že pes nie je správne kŕmený. Čiže mu niečo chýba v tej strave a snaží sa to znova ako dostať z toho hovienka. Ale môže to byť aj psychologického pôvodu, že v podstate akokeby si vyžadoval pozornosť, alebo robí to naschvál. Takže sú vlastne dva rôzne typy, ale určite to normálne nie je, takže treba s tým niečo robiť. Buď buď skúsiť zmeniť stravu, alebo porozmýšľať nad tým, že či náhodou niečo tomu psíkovi v domácnosti nevadí. A v podstate sú na trhu aj produkty napríklad od VetExpertu je CoproVet, ktorý môže s týmto problémom pomôcť.
JD: Majka, ďakujem ti veľmi pekne za zodpovedanie všetkých týchto dôležitých otázok. Dávajme si pozor na to, aby naše psíky, najmä tie menšie plemená, naozaj nejedli ľudskú stravu, pretože ako Majka povedala, aj koliesko šunky dokáže narobiť veľký, veľký problém. Ďakujem ešte raz a dovidenia niekedy nabudúce.
MS: Dovidenia.
Zverissimo vám prináša Pharmacopola, veterinárna distribučná spoločnosť. Pharmacopola pomáha tým, ktorí sa starajú o spokojný život našich miláčikov.