Aké je to byť vo vojenskej službe, keď vaším najbližším parťákom nie je človek, ale štvornožec? Na túto otázku nám odpovedal nadporučík Filip Kliment, hlavný kynológ Ozbrojených síl Slovenskej republiky, v najnovšej epizóde podcastu Zverissimo.
História vojenských psov na Slovensku
Prvé výcvikové vojenské stredisko pre služobnú kynológiu vzniklo na Slovensku v roku 1996 v Hronseku. Toto centrum, pôvodne vytvorené v bývalých muničných skladoch, sa stalo základňou pre výcvik psov pre armádu. V roku 2006 sa profesionálna armáda rozšírila pod záštitu Vojenskej polície, ktorá odvtedy riadi a organizuje výcvik vojenských psov.
Vojenské psy na Slovensku pracujú na rôznych úlohách: od vyhľadávania výbušnín či drog, cez ochranu objektov až po vyhľadávanie stratených osôb. Na rozdiel od policajných psov, vojenské psy slúžia primárne v špeciálnych operáciách v rámci NATO a iných misií.
Tip pre dvojnožcov: Ak máte záujem vidieť vojenských psov v akcii, sledujte verejné podujatia armády, kde sú často ukážky ich práce!
Ako sa vyberá a trénuje vojenský pes?
Výber psov: Armáda nemá vlastnú chovnú stanicu, psy získava cez verejné výzvy. Psy musia prejsť prísnym testovaním povahových a fyzických vlastností a absolvovať karanténu, počas ktorej sa sledujú ich zdravotné a psychické predpoklady. Aj napriek tomuto procesu sa občas stane, že pes nie je schopný pokračovať v službe a hľadá sa preň nový domov.
Výcvik: Výcvik začína základným kurzom trvajúcim 10 až 14 týždňov. Počas tejto doby sa pes naučí základné povely a spôsoby práce. Psovod a pes sa musia stať nerozlučným tímom, pretože ich spolupráca je kľúčová v každej akcii.
Filip Kliment zdôraznil, že výcvik psa trvá celý jeho život. Rovnako ako u ľudí, aj psy sa zdokonaľujú praxou a skúsenosťami.
Bežný deň vojenského psa
Pracovný deň vojenského psa začína zoohygienou a následne sa psy zúčastňujú na špecifických úlohách podľa plánovaných akcií. Môže to byť bezpečnostná prehliadka na zistenie výbušnín pri zahraničných delegáciách alebo pátranie po páchateľoch.
Psy vo vojenskej službe majú špeciálnu starostlivosť. Pravidelná fyzioterapia, vysoko kvalitné krmivo a cielený tréning im pomáhajú zvládať fyzické aj psychické nároky.
Tip pre dvojnožcov: Ak máte aktívneho štvornožca, skúste ho udržiavať v kondícii plávaním. Je to skvelý spôsob, ako posilniť svaly bez zaťažovania kĺbov.
Hrdinovia v maskáčoch
V Ozbrojených silách SR slúži približne 125 psov rôznych plemien, hoci najčastejšie sú to belgickí a nemeckí ovčiaci. Jedným z najlepších psov na vyhľadávanie drog je však veľký čierny bradáč – dôkaz, že každý pes môže byť hrdina.
Hoci vojenské psy na Slovensku nedostávajú medaily, ich práca je neoceniteľná. Ako hovorí Filip: „Ak psovod dostane ocenenie, jeho štvornožec si ho určite tiež zaslúži.“
Zvedaví na viac o vojenských psoch? Vypočujte si celý rozhovor v Zverissime a sledujte nás na našich sociálnych sieťach. Aký je váš obľúbený psí hrdina? Podeľte sa o svoje príbehy v komentároch!