V tejto epizóde Zverissimo, s názvom Potvory číhajú, sa Jano Dobrík rozprával s významným odborníkom na parazity, profesorom Mariánom Váradym z Parazitologického ústavu SAV. Diskutovali o jeho profesionálnej ceste, fascinujúcich faktoch o parazitoch, rizikách pre zvieratá i ľudí a moderných spôsoboch ochrany pred parazitárnymi infekciami.
Marián Várady: Profesionálna cesta a osobný pohľad
Profesor Várady pochádza z Košíc, kde vyrastal so svojím bratom dvojičkou. Už od detstva mal blízko k prírode a zvieratám, najmä vďaka otcovi, ktorý bol veterinárom a vedcom. Táto rodinná inšpirácia ho priviedla k štúdiu veterinárnych vied a neskôr k špecializácii na parazitológiu.
Marián Várady: „Moje detstvo bolo bežné, ale ovplyvnilo ma prostredie a otec – veterinár a vedec. Zameranie na parazitológiu prišlo neskôr, keď som zistil, že práca vo vede ma napĺňa.“
Parazity: Čo sú a prečo sú dôležité?
Parazity sú organizmy, ktoré žijú na alebo v hostiteľovi a čerpajú z neho živiny. Môžu spôsobovať rôzne zdravotné problémy, od neškodných infekcií až po fatálne ochorenia.
Typy parazitov:
- Ektoparazity: Parazity žijúce na povrchu hostiteľa, ako sú kliešte, blchy a vši.
- Endoparazity: Parazity žijúce vo vnútri tela hostiteľa, napríklad červy v tráviacom trakte.
Profesor Várady: „Pracujeme s parazitmi, ktoré nevidno – tie, ktoré žijú vo vnútri zvierat, v tráviacom trakte alebo vnútorných orgánoch.“
Riziká parazitov pre zvieratá
Parazity môžu ovplyvniť rôzne druhy zvierat, od psov a mačiek po hospodárske zvieratá ako ovce, kozy a kone. Infekcie spôsobené parazitmi môžu mať vážne dôsledky:
- U psov a mačiek: Parazity ako škrkavky môžu spôsobiť zdravotné problémy, ale pri pravidelnom odčervovaní sú riziká minimálne.
- U hospodárskych zvierat: Parazity môžu viesť k stratám na váhe, zníženej úžitkovosti a dokonca k úmrtiam, najmä u mladých zvierat.
Marián Várady: „U mladých oviec alebo kôz sme mali prípady, kde až 30 % jahniat na pastve uhynulo kvôli rezistentným parazitom.“
Cykly parazitov a chyby ľudí
Parazity majú často zložitý životný cyklus, ktorý zahŕňa viacero medzihostiteľov. Ich prežitie je často úzko späté s prírodným prostredím. Profesor zdôraznil, že mnohé problémy s parazitmi vznikajú kvôli chybám ľudí, napríklad pri nesprávnom hospodárení na pastvinách alebo pri neadekvátnej liečbe.
Marián Várady: „Parazity žijú v symbióze so svojimi hostiteľmi. Ak dochádza k masívnym infekciám, často za tým stojí chyba človeka.“
Liečba a rezistencia na liečivá
Hlavným spôsobom kontroly parazitov je používanie antihelmintík – liečiv, ktoré eliminujú parazity. Avšak ich nesprávne používanie môže viesť k rezistencii.
- Rezistencia: Na Slovensku už až 80 % fariem hlási rezistentné parazity na niektoré druhy antihelmintík.
- Alternatívne prístupy: Profesor Várady skúma možnosti liečby pomocou bylín, ako je palina a iné lokálne rastliny.
Marián Várady: „Byliny môžu posilniť imunitu zvieraťa a znížiť parazitárnu záťaž o 30–50 %, ale nenahradia úplne chemické liečivá.“
Prevencia a hygiena: Kľúč k ochrane zvierat
Prevencia je lepšia než liečba, a to platí najmä pri domácich zvieratách, ako sú psy a mačky. Pravidelné odčervovanie a dobrá hygiena sú základom prevencie.
Marián Várady: „Pravidelné odčervovanie psov a mačiek je základ. Rezistencia u týchto zvierat zatiaľ nebola zistená, čo je veľmi pozitívne.“
Dôležité posolstvo
Na záver profesor zdôraznil, že parazity sú súčasťou prírody, rovnako ako ľudia. Problémy často spôsobuje nesprávne konanie človeka, či už ide o chov zvierat alebo používanie liečiv.
Marián Várady: „Parazity nie sú nepriateľom, pokiaľ rešpektujeme prírodu a správne s nimi pracujeme. Najväčšie chyby robí človek.“
Zverissimo vám prináša Pharmacopola, veterinárna distribučná spoločnosť. Pharmacopola pomáha tým, ktorí sa starajú o spokojný život našich miláčikov.